76 yaşında okuma yazma öğrendi

76 yaşında okuma yazma öğrendi.13218
  • Giriş : 22.01.2009 / 17:31:00

'Ana-Kız Okuldayız Kampanyası' çerçevesinde açılan kursa katılan 23 kursiyerin belgeleri törenle verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kursa katılan 76 yaşındaki Hayriye Çolak da okuma yazma öğrenerek okumanın yaşının olmadığını gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından ülke genelinde başlatılan 'Ana-Kız Okuldayız Kampanyası' çerçevesinde Çilimli Halk Eğitim Merkezi tarafından ilçede okuma yazma kursu açıldı. Kursa katılan 23 kursiyer, törenle bugün belgelerini aldı. Çilimli Öğretmenler Lokali'nde düzenlenen törene; İlçe Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Ahmet Bektaşoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Vekili Sinan Kahraman ile çok sayıda davetli katıldı. Törende öncelikle okuma yazma kursu görüntülerinin yer aldığı slayt gösteri sunuldu.

İlçe Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, yaptığı konuşmada, eğitime önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle varoşlarda, okuma yazma bilmeyen genç kızlarımız var. Türkiye genelinde okuma yazma bilmeyen beş milyon kişi bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu bayan. 21. yüzyılda böyle bir manzara bize yakışmıyor" dedi.

Kaymakam Gökhan Gürbüzerol, nüfusunun yarısını bayanların oluşturduğu bir ülkede, okuma yazma bilmeyen bayanların çoğunlukta olmasının ülkenin aklının yarısını kullanamadığı anlamına geldiğini söyledi.

İlçede açılan kurs sayesinde 23 vatandaşımızın okuma yazma öğrendiğini anlatan Gürbüzerol, "Zoru başardılar ve okumanın yaşı olmadığını gösterdiler" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Ahmet Bektaşoğlu da, eğitimin temel bir insan hakkı olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Tarih boyunca dünya bilimine, sanatına ve kültürüne büyük katkı sağlamış bir medeniyetten gelen millet olarak her şeyde olduğu gibi ilimizde de öncü olmamız gerekirken, bilginin en büyük değer olarak kabul edildiği çağda, ülkemizde okuma yazma probleminin devam ediyor olması üzücü bir gerçektir. Bilindiği üzere çocuklar 17 yaşa kadar daha çok annelerinin etkisi altında yetişmektedir.

Okuma yazması olmayan veliler, kendi haklarını koruyamadıkları gibi eğitimin önemli üç ayağından birini teşkil etmesi nedeniyle, çocuklarını geleceğe hazırlama da yetersiz olacaklardır."

Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Sinan Kahraman ise, 'Ana-Kız Okuldayız Kampanyası' çerçevesinde şu ana kadar 5 adet 1. kademe kurs açıldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Yaşı, cinsiyeti, ekonomik durumu ve sosyal konumu ne olursa olsun hiçbir vatandaşımızın eğitim imkanlarından mahrum kalmasını kabul etmemiz asla mümkün değil. İnsanımızın eğitim seviyesini yükseltmek ve emsalleriyle yarışır hale getirmek için yaygın eğitim alanında, bu amaçla ilçemizde her yıl okuma yazma kursları
açılmaktadır."

YANLIŞ OTOBÜSE BİNMİŞ

Törende ayrıca, kursa katılarak okuma yazma öğrenen Aynur Koca da bir konuşma yaptı. Kursa katılarak okuma yazma öğrendiğini ve hayatının değiştiğini belirten Aynur Koca, şöyle konuştu: "Okumak yeni şeyler öğrenmek, başkalarına muhtaç olmadan yaşamak çok güzel. Artık hayatım değişti. Bundan birkaç sene önce Çilimli otobüsüne bineceğim diye sadece Ç harfini tanıdığım için Çamköy minibüsüne binmiştim. Epey bir yol aldıktan sonra yanlış bir otobüse bindiğimi fark ettim. O gün okuma yazma bilmediğim için kendime kızmıştım. Şimdi ise dünyanın öbür ucuna gidebilirim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Belge töreninin en dikkat çekici ismi ise 76 yaşındaki Hayriye Çolak oldu. Kızı Remziye Yıldız ile birlikte kursa katıldığını ifade eden Hayriye Çolak, "Öğrenmenin yaşı yok" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*