77 akaryakıt dağıtım bayiisine baskın

77 akaryakıt dağıtım bayiisine baskın.12662
  • Giriş : 12.06.2009 / 11:00:00
  • Güncelleme : 12.06.2009 / 11:05:50

'20 Haziran’a kadar fiyatları indirin' muhtırasına zamla karşılık veren akaryakıtçılara dün operasyon yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Maliye Bakanlığı, geçen yılki denetimlerde sektörde büyük miktarlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) kaçağının tespit edilmesi üzerine, TÜPRAŞ ve akaryakıt dağıtım şirketleri nezdinde kapsamlı bir inceleme başlattı.

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlerinin koordinatörlüğünde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Emniyet ve Jandarmanın desteğiyle oluşturulan ekipler, dün sabah eş zamanlı olarak TÜPRAŞ ve Türkiye'de faaliyet gösteren bütün akaryakıt dağıtım şirketlerine gitti.

Söz konusu çalışma, Ankara, Antalya, Batman, Denizli, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kocaeli, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun ve Tekirdağ'da belirlenen 77 noktada gerçekleştirildi.

Özel ekipler, TÜPRAŞ ve akaryakıt dağıtım şirketlerinde önce fiili envanter çalışmasında bulundu. Bu çerçevede kuruluşlara ait antrepo ve depolarda sayım yapılırken, dönem başı ve dönem içi alışlar, dönem sonu stok ve yıl içi satışlar ayrı ayrı tespit edildi. TÜPRAŞ'ın üretim ve stok rakamları ile akaryakıt dağıtım şirketlerinin TÜPRAŞ'tan aldıkları akaryakıt miktarı ile ithal ettikleri akaryakıt da tespit tutanaklarına tek tek işlendi.

NUMUNELERDE MARKER DENETİMİ

Bu akşam tamamlanması beklenen denetim çalışması sırasında bütün kuruluşlardan akaryakıt numuneleri de alınıyor.

Numuneler TÜBİTAK'a gönderilerek, marker incelemesine tabi tutulacak. Numune analizinde akaryakıta katılması zorunlu olan markerin eksik olup olmadığına bakılacak.

Bu arada geçen yılın mart ayında akaryakıt sektöründe yapılan fiili envanter ve marker incelemesinde, çok sayıda numunenin istenen marker değerlerine sahip olmadığı belirlenmiş ve bu şekilde çok yüksek tutarlarda özel tüketim vergisi kaçağı bulunmuştu.

Markerda sorun olan numuneleri bulunduran firmalara ilişkin sonuçlar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunulmuş ve EPDK da bu firmalara ceza uygulamıştı.

Akaryakıt sektörüne yönelik son denetimde alınan numunelerle ilgili marker incelemesinin de 1 ay içinde tamamlanması bekleniyor. TÜBİTAK'ın analiz sonuçları, Gelir İdaresi Başkanlığınca yeniden EPDK'ya iletilecek.

Gelirler Kontrolörleri de, fiili envanter ve marker sonuçlarına göre TÜPRAŞ ve akaryakıt dağıtım şirketlerini vergisel açıdan büyüteç altına alacak.

İNCELENEN KURULUŞLAR

Gelirler Kontrolörleri koordinatörlüğünde gerçekleştirilen denetim çalışmasında fiili envanter ve marker incelemesine tabi tutulan kuruluşlar şunlar:

- TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.

- Bölünmez Petrolcülük A.Ş.

- Denge Petrol Sanayi ve Ticaret İthalat İhracat Paz. Ltd. Şti.

- Petrol Ofisi A.Ş.

- Shell & Turcas Petrol A.Ş.

- AKPET Akaryakıt Dağıtım A.Ş.

- Altınbaş Petrol ve Tic. A.Ş.

- Can Aslan Petrolcülük Sanayi A.Ş.

- Askar Akaryakıt Dağ. ve Paz. Ltd. Şti.

- Goldser Turizm Otelcilik Petrol ve Petrol San. Tic. A.Ş.

- Birleşik Petrol A.Ş.

- Motoil Uluslararası Taşımacılık ve Petrol Ürünleri Tic. A.Ş.

- Ambarlı Depolama Hizmet Ltd. Şti.

- Çekisan Depolama Hizmet Ltd. Şti.

- BP Petrolleri A.Ş.

- Starpet Garzan Akaryakıt Dağıtım Pazarlama A.Ş.

- Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş.

- Eropet Akaryakıt Dağıtım Taşıma İnşaat Paz. Petrol Ürünleri Ltd. Şti.

- Kaleli Best Oil Petrolcülük Ticaret Ltd. Şti.

- ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.

- Luk Oil

- Solventaş Teknik Depolama A.Ş.

- Damla Petrol Tic. Turizm Ltd. Şti.

- Enerji Petrol Ürünleri Pazarlama A.Ş.

- OPET

- Balpet Petrol Ürünleri Taşımacılık San. ve Ticaret A.Ş.

- Siyam Petrolcülük ve Sanayi Tic. A.Ş.

- Kadoil (Kadooğlu Petrolcülük)

- Total Oil Türkiye A.Ş.

- Pet-Line

Akaryakıtçıya 'sen misin zam yapan' operasyonu

Hüseyin Özay'ın haberi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK), 'fiyatlarınızı 20 Haziran tarihine kadar düşürün' muhtırasına, hafta başında 'zam yaparak' cevap vererek adeta devlete 'meydan okuyan' akaryakıt şirketlerine, kamu kurumları da operasyon ile karşılık verdi. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri koordinatörlüğünde dün 300 denetim elemanı Türkiye'de faaliyet gösteren tüm dağıtım ve üretim şirketlerine baskın düzenledi. Operasyon Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından gerçekleştirildi.

MALİYE YAPTI EPDK'YI ÇAĞIRMADI

Denetim elemanları dün sabah saatlerinde Türkiye çapında, depolama, dağıtım ve üretim faaliyetlerinde bulunan şirketlere ait toplam 77 ayrı noktada baskın düzenledi. Operasyon, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Hatay başta olmak üzere toplam 22 ilde düzenlendi. Dün sabah saat 09.00 itibariyle daha önceden belirlenen 77 ayrı noktadaki tesislere güvenlik kuvvetleri eşliğinde gelen denetim elemanları, şirketlerin envanter kayıtları, fiili akaryakıt durumları, akaryakıt alış-satış fiyatları gibi birçok evraka el koydu. Ayrıca aynı baskında depoda bulunan akaryakıtlarda 'marker' olup olmadığına da bakıldı, numune alındı. Operasyona EPDK'nın çağrılmaması dikkat çekti.

Lisansları geçici iptal edilebilir

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlerinin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen akaryakıt şirketlerine yönelik operasyonda elde edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda akaryakıt şirketleri ile ilgili vergi incelemesi başlatılacak. Ayrıca akaryakıt şirketlerinin depolarından alınan numuneler de inceleme için TÜBİTAK'a gönderilecek.

VERGİ İNCELEMESİ YAPILACAK

Standart dışı çıkan akaryakıtlar için, lisansların geçici olarak iptal edilmesi gündeme gelecek. Yine bu operasyonda elde edilen bilgi ve belgeler, dağıtım şirketlerine yönelik sürdürülen vergi incelemelerinde kullanılacak. Şirketlerin akaryakıt fiyatları ve alış-satış fiyatlarına ilişkin bilgi ve belgelerle de, dağıtım şirketlerinin akaryakıt üzerinden elde ettikleri kárlar ve aldıkları paylar da net bir şekilde tespit edilecek. Bu bilgiler de kamuoyuna açıklanacak.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*