78 yaşında 255 YTL maaş için 12 km yürüyor

78 yaşında 255 YTL maaş için 12 km yürüyor.12640
  • Giriş : 03.03.2008 / 15:40:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:42:41

Sakarya'nın Taraklı ilçesinde 78 yaşındaki Hatice Özuçar, 3 ayda bir verilen 255 YTL'lik yaşlılık maaşı için, köyünden ilçe merkezine 12 kilometre yürüyerek geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sakarya'nın Taraklı ilçesinde 78 yaşındaki Hatice Özuçar, 3 ayda bir verilen 255 YTL'lik yaşlılık maaşı için, köyünden ilçe merkezine 12 kilometre yürüyerek geliyor.

Taraklı'da, 3 ayda bir verilen yaşlılık maaşlarını alabilmek için gelenler, sabahın erken saatlerinde banka önünde kuyruk oluşturdu.

Yaşlı ve engellilerin bulunduğu kuyruktakilerden Hatice Özuçar, maaşını alabilmek için her 3 ayda bir, yaşadığı Hark köyünden ilçe merkezine 12 kilometre yürüyerek geldiğini söyledi.

Özuçar, sabah erken saatlerde köyden ilçe merkezine her zaman araba bulamadığını, yolu 3 saatte kat ettiğini belirterek, kuyruktaki sırasını verilen bir sandalyeye oturarak bekledi.

Maaşını erken alabilmek için yürüyerek geldiğini ifade eden Özuçar, şunları söyledi:

''3 ayda bir Taraklı'ya maaş almaya geliyorum. Köyümüzden ilçeye her zaman araç olmadığı için yürümek zorunda kalıyorum. Evimin ihtiyaçlarını temin edip tekrar döneceğim.''

Yaşlılık maaşı ile babalarının Trafik Kazası sonucu vefat etmesi nedeni ile yetim kalan üç torununa baktığını bildiren Özuçar, ''Yaşlılık maaşımın yanı sıra yeşil kartım da mevcut. Kaymakamlık da yardım yapıyor. Bugünkü hayat şartlarında geçinmek çok zor. Sağlığıma duacıyım. Allah devletimize milletimize keder yaşatmasın'' diye konuştu.

Öte yandan, ilçe merkezinde oturan yaşlılara banka tarafından evlerinde maaş ödemesi yapıldığı, ancak köylere yönelik bir uygulama olmadığı bildirildi.

Yetkililer, vekalet vermek suretiyle yaşlıların maaşlarını bir yakını aracılığıyla alabileceğini, ancak bundan birçok yaşlının bundan haberdar olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious