78'liler Girişimi, Kenan Evren Bulvarı'ndan rahatsız

78'liler Girişimi, Kenan Evren Bulvarı'ndan rahatsız.12710
  • Giriş : 13.03.2008 / 04:37:00
  • Güncelleme : 13.03.2008 / 00:56:58

Adana 78'liler Girişimi, Kenan Evren'in Adana'da bulvara verilen adının değiştirilmesi dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bunun için Adana 2. İdare Mahkemesi'nde Büyükşehir Belediyesi aleyhine açılan davaya müdahil olmak isteyen yaklaşık 3 bin imza ve yeni belgeler sunuldu.

2 klasörden oluşan evrakla Adana Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Adana 78'liler Girişimi Sözcüsü Başak Yıldırım, darbelerin bir insanlık suçu olduğunu vurguladı.

Yıldırım, "Bu suçu işleyenler ise darbecilerdir." dedi. Mahkemeye verdikleri belgelerde, 12 Eylül darbesinde işlenen cinayet, idam ve kayıplara ayrıntılı bir şekilde yer verildiğini anlatan Yıldırım, aynı zamanda darbecilerin anayasal suç işlediklerini savundu.

Başak Yıldırım, "Darbecilerin başı Kenan Evren'dir. Belgeler incelendiğinde Evren'in işlenen yüzlerce cinayetten, bir milyona yakın insana yapılan işkenceden, yüzlerce gencin kaybından ve idamlardan sorumlu olduğu görülecektir." dedi.

Ülke kamuoyunun, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin darbecilerin 1982 Anayasası'na karşı olduğunu dile getiren Başak Yıldırım, salt bu olayın 16 yıldan buyana toplumu rahatsız ettiğini bildirdi.

Kenan Evren'in adının bulvara verilmiş olmasına karşı çıkan Yıldırım, "Evren'in ismi insanlık suçu işleyenlerin gelecek kuşaklara kahraman olarak sunulması ve bu suçun meşruiyet kazanması anlamına gelir. Bugün 12 Mart darbesinin de yıldönümüdür. Darbeler içerik olarak biribirinin aynıdır. Bu suçun zamanaşımı yoktur." şeklinde konuştu.

Grup, slogan attıktan sonra dağıldı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious