8,5 milyon YTL'lik ilaç vurgunu!

8,5 milyon YTL'lik ilaç vurgunu!.19852
  • Giriş : 26.01.2008 / 15:41:00

Mersin'de ilaç yolsuzluğu operasyonunda gözaltına alınan 47 kişi adliyeye çıkarıldı. İlaç yolsuzluğunun mali boyutunun 8,5 milyon YTL'yi bulduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin, İstanbul, İzmir, Hatay, Diyarbakır ile Anamur ilçesinde eş zamanlı yapılan "Derman33" operasyonu kapsamında, aralarında doktor, eczacı, eczacı kalfası, sağlık çalışanı ve ilaç mümessillerinin de bulunduğu; Mersin'de 41, İzmir'de 2, Hatay'da 2, Diyarbakır'da 1 ve Anamur ilçesi'nde 1 olmak üzere 47 şüpheli gözaltına alındı.

Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı şahısların menfaat karşılığı usulsüz rapor ve reçete yazdırdığı, yazılan bu rapor ve reçetelerin eczane sahipleri ya da çalışan kalfalarınca komisyon karşılığında temin edildiği, temin edilen bu usulsüz rapor ve reçetelerde ki yazılı bulunan ilaç bedellerinin faturalandırıldığı tespit etti.

Yapılan takiplerde, ilaçların piyasada ilaç simsarı tabir edilen şahıslara verildiği, simsarlar tarafından eczanelerden temin edilen faturalandırılmış kupürü kesik durumdaki ilaçlara sahte kutu temin edildiği ve ardından önceden sipariş aldıkları ecza depolarına ilaçları teslim ettikleri ortaya çıktı.

Öte yandan bazı ilaç firması mümessillerinin çalıştıkları firmalarca üretilen ilaçların satışını arttırabilmek ve böylece daha fazla kazanç temin etmek amacıyla, usulsüz reçete ve sahte sağlık kurul raporu düzenlettirdikleri, ilaç simsarlarından gelen sahte, son kullanma tarihi geçmiş ya da daha önceden faturalandırılmış ilaçları sahte fatura ile belgelendirerek tekrar iç piyasaya sürdükleri veya yurt dışına gönderilmek üzere diğer illere sattıkları tespit edildi.

Polis yaptığı çalışmalarda ayrıca, ilaçlara sahte kutu ve kupür yapmak için basım makinesi imal ettikleri böylece, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını milyarlarca YTL tutarında dolandırdıklarını tespit etti.

Yapılan operasyonlarda ise 15 bin 910 kutu değişik firmalara ait kupürü kesilmiş ilaç, 8 milyon 350 bin YTL değerinde son kullanma tarihi geçmiş eczane ürünü, 551 adet değişik şahıslar adına düzenlenmiş sağlık kurulu raporu, 3 bin 157 adet kesik ilaç kupürleri, 130 adet başka şahıslara ait sağlık karnesi, 5 adet bilgisayar, 1 adet tabanca, tabancaya ait 1 adet şarjör, 3 adet MKE yapımı 7.65 mm çapında dolu fişek, 1 adet Brownıng marka tabanca ve tabancaya ait 1 adet şarjör, 5 adet MKE yapımı 9 mm. çapında dolu fişeğe el konuldu.

Şüpheliler haklarında, "Suç işlemek amacı ile örgüt kurma, bozulmuş değiştirilmiş gıda veya ilaçların ticaretini yapma, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma veya satma, sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirmemesi, para ve kıymetli damgaları yapmaya yarayan araçları üretmek, resmi belgede sahtecilik suçlarından hazırlanan tahkikat evrakı ile adliyeye sevk edildi.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yasa ve ahlak dışı ticaretle insan sağlığını hiçe sayan, kamu maliyesini sömüren toplum düşmanlarına karşı mücadelenin, azim ve kararlılık içerisinde sürdürüleceği vurgulandı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious