8 asker çatışma gecesini anlattı

8 asker çatışma gecesini anlattı.18870
  • Giriş : 12.11.2007 / 08:28:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 08:45:09

Rehin alınan 8 asker, kanlı dağlıca baskınında yaşananları anlattılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tutuklanan askerler ifadelerinde mühimmatları bitene kadar çatıştıklarını, silahlarının tutukluk yaptığını, mevzilerden ayrılmayarak görevlerini eksiksiz yaptıklarını söyledi. Kendilerine yardım gelmediğini ileri süren askerler, etraflarını saran teröristlerin 'Teslim ol' çağrısına uymak zorunda kaldıklarını ifade etti. Askerler, verdikleri ifadede olay gecesini şöyle anlattı:


'Nişan aldım, ama tutukluk yaptı'


HALİS ÇAĞAN (Uzman Çavuş): Saat 24.00 sıralarında dinlenme olarak kullanılan çadırlar bölgesine uğramıştım, döneceğimi düşünerek silahımı almamıştım. Bir anda etraftan ateş edilmeye başlandı. 81'lik havan mevzisinde sahipsiz bir silah ve hücum yeleği gördüm. Teröristler yaklaşmıştı. İçlerinden birisi çok düzgün Türkçe ile bizim askerlere 'Teslim olun' çağrısı yapıyordu. Ben bu kişiyi gördüm, nişan aldım ancak silah tutukluk yaptı. Yaklaşan teröristlerden biri bana silahını doğrulttu ve teslim ol dedi.


'Kürtçe teslim oluyorum dedim'


RAMAZAN YÜCE (er): Silahımı alarak kestirme cihazının olduğu mevzi bölgesine gittim. İkinci şarjörü taktığımda silah tutukluluk yaptı, ellerine geçmesin diye kayalıklara sakladım. Herkes dağılmıştı. Bulunduğum yere düşen bir el bombası ile ben elimden ve başımdan yaralandım. Bizlere Türkçe 'Teslim olun' diye bağırdılar. Ben yaralandığım, silahım da olmadığı için Kürtçe 'Teslim oluyorum' diye cevap verdim.


'Destek görmedik'


İRFAN BEYAZ (er): Çatışma süresince teröristlere karşılık verdim. Silahım birkaç kez tutukluk yaptı ve tutukluğunu giderdim. En son namlu şiştikten sonra ateş edemedim. Hasan Hüseyin Karacabağ, 'Tepe düştü. komutanlar geriye çekiliyoruz' dedi, geride kimsenin kalmadığını söyledi. Ayağa kalkıp bir iki adım atmıştık ki 'teslim olun' dediler. Ben de komutanlarımız zannederek 'komutanım' diye hitap etmiştim. Karşıdaki ses, 'Ne komutanı' dedi, teröristlerin geldiğini o zaman anladım. Çatışma esnasında her hangi bir komutanımızın veya askerin desteğini görmedik. Kendi başımıza çatıştık.


'Havan tutukluk yaptı'


ÖZHAN ŞABANOĞLU (er): Havan mevzisindeydim yanımda şehit olan Mustafa Uzman Çavuş vardı. İki mermi attıktan sonra havan tutukluk yaptı. Mustafa Uzman havana bir iki tekme attı. Çalışmayınca 81'lik havan mevzisine geçelim dedi. Bu mevzide Fatih Atakul vardı. Teröristlere 20 civarında mermi attık. Mustafa Uzman başka mevziye geçti. Bulunduğumuz mevziye teröristler tarafından el bombası atılmaya başlayınca yan taraftaki kayalığın arkasına mevzi aldım. 2 şarjör mermi bitinceye kadar teröristlere karşılık verdim. Etrafımız sarılmıştı. 'Teslim olun' çağrısı geldi.


'Tüfeğimi komutanım aldı'


FATİH ATAKUL (er): Mustafa Uzman benim piyade tüfeğimi alarak teröristlere ateş etti. Bir ara kendisi bizim yanımızdan ayrıldı. Benim tüfeğimi götürmüştü. Bu sırada bizim mevziye el bombası atılmaya başlayınca Özhan ve ben kayaların arkasına siper aldık. Özhan teröristlere ateş etti. Mermimiz bitince teröristler bizim etrafımızı sardılar.


İLHAMİ DEMİR (er): Ben mühimmatım bitene kadar üzerime düşen görevimi yaptım. Teröristler etrafımızı sarınca teslim olmak zorunda kaldım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious