8 askerin davası ertelendi

8 askerin davası ertelendi.15498
  • Giriş : 25.04.2008 / 15:12:00

PKK'nın Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra tutuklanan 8 askerin, Van Askeri Mahkemesinde yargılandıkları davanın duruşması ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van Askeri Mahkemesinde saat 10.00'da başlayan duruşmada, sanıklardan uzman çavuş Halis Çağan, er Ramazan Yüce ile 5 sanık avukatı hazır bulundu.

Mahkeme heyeti duruşmadaki gizlilik kararını kaldırarak, duruşmanın açık yapılmasını kararlaştırdı. Karar üzerine er İlhami Demir'in babası Rabiğ Demir duruşma salonuna alındı.

Duruşmada, aralarında Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik'in de bulunduğu 11 tanığın beyanı okundu.

Beyanların okunmasının ardından sanık er Ramazan Yüce, teröristlerin baskını sırasında üzerinde bulunan ve şarapnel parçalarıyla delinen kazağını, mahkeme heyetine delil olarak sundu.

Sanık avukatları, yargılama ile ilgili önceki celsede alınan yayın yasağı kararının, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından kaldırılmasını talep ettiler.

Askeri Savcı da 13 Nisan 2008'de Silopi Verimli Jandarma Karakol Komutanlığına teslim olan ve şu an cezaevinde bulunan terör örgütü PKK üyesi bir kişinin, Jandarma Karakol Komutanlığında yapılan mülakatta, Dağlıca saldırısını gerçekleştiren teröristlerden biriyle görüştüğünü ve olaya ilişkin bazı bilgiler verdiğini belirterek, 21 sayfadan oluşan mülakat tutanağını mahkeme heyetini sundu.

Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, er Ramazan Yüce ile uzman çavuş Halis Çağan'ın da duruşmadan bağışık tutulmasına, yayın yasağının devamına, bazı tanıkların dinlenmesine ve Silopi'de teslim olan terör örgütü üyesi Cihat Batur'un ifadesinin mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Duruşma, 15 Ağustos tarihine ertelendi.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki tabur komutanlığına 21 Ekim 2007 tarihinde terör örgütü PKK üyelerince düzenlenen saldırıdan sonra irtibat kesilen ve 5 Kasım 2007'de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılan uzman çavuş Halis Çağan, erler Ramazan Yüce, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul, Fuat Başoda ve Mehmet Şenkul, 10 Kasımda Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Van Askeri Mahkemesi'nce tutuklanmışlardı.

8 asker, 2 Şubatta Van Askeri Mahkemesinde görülen duruşmada tahliye edilmişlerdi.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious