8 askerin teslim edildiği Çemço Tepesi ele geçirildi

8 askerin teslim edildiği Çemço Tepesi ele geçirildi.16368
  • Giriş : 24.02.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 24.02.2008 / 00:22:58

Mehmetçik, 8 askerin teslim edildiği Çemço Tepesi ve vadisinde denetimi ele aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 10 bin askerle başlattığı kara harekatı genişleyerek devam ediyor. Güneş Harekatı'nın 3. günü birliklerin terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları devam ederken, örgütün kullandığı doğal ve yapay birçok tesis ve mağaranın ateş çemberine alındığı öğrenildi.  
 
Mehmetçik'in Kuzey Irak'a da önceki gün Kuzey Irak'da terör örgütün yuvalarına yönelik başlattığı operasyon genişliyor. Operasyon kapsamında zaman zaman teröristlerle çatışmaya girildiği bilgisi gelirken, özellikle Zap ve Zağros alanında teröristlerin birliklere yönelik taciz ateşinde bulundukları öğrenildi. Dün gece yarısı Kuzey Irak'ın Zagros Bölgesi'nin Basya Kırsalı'nda teröristlerle sıcak çatışma yaşandı. Çatışmaların Seve ve Herekol bölgesine de yayıldığı belirtilirken, askeri kaynaklar Güneş Operasyonu'nun başarıyla devam ettiği ve bölücü terör PKK'ya ağır darbeler vurulduğu kaydedildi. Çok sayıda birlik karadan ilerleyişleri devam ederken, hava kuvvetlerine bağlı uçaklarda desteğe ve bombardımana devam ediyor. Operasyon çerçevesinde Seve-Herekol sınır hatlarını Türk askerlerinin geçtiği ve Çukurca'ya bağlı Gere tepesine de askeri yığınak yaptığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. 10 bin askerinin iz sürmesi çalışmaları devam ederken, Türk tankları Kuzey Irak sınırında bulunan Bamerni ve Kanimasi bölgelerine konuşlandığı öğrenildi. Yerel kaynaklardan gelen bilgiler ise, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kandil Dağı'nı havadan ve karadan bombaladığını yönünde. Bu sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda ilk belirlemelere göre çok sayıda PKK'lının öldüğü bir o kadarının da yaralandığı ifade ediliyor. Bu arada Mehmetçiğin başlattığı operasyon ardından gece Amedi Bölgesi'ne sevkedilen peşmerge birliklerinin de geri çekildiği bildirildi.

O KAMPLAR ELE GEÇİRİLDİ

Kuzey Irak'a yapılan kara harekatında bordo bereliler ve özel eğitimli komandoların, Dağlıca Taburu'na yapılan baskında kaçırılan 8 askerin teslim edildiği Zap yakınlarındaki Çemço Tepesi ve vadisinde denetimi ele geçirdiği bildirildi

Kuzey Irak’taki Zap Kampı bölgesinde Bordo Bereliler ile özel eğitimli komandolar bu sabahın ilk saatlerinden itibaren, Dağlıca baskınında kaçırılan 8 askerin DTP’li milletvekilleri ve Kuzey Irak’lı yetkililere teslim edildiği Çemço Tepesi ile vadisine operasyon düzenledi. Operasyonda, saatlerce süren çatışmada bölge teröristlerden tamamen temizlenerek güvenlik güçlerinin eline geçti. Çatışmada öldürülen terörist sayısı henüz netlik kazanmazken, PKK’ya ait çok sayıda sığınakta, mühimmat, gıda ve yaşam malzemeleri ele geçirildi. Komandolar, ele geçirdikleri bölgedeki tüm sığınakları ve teröristlerin kullanım alanlarını yerle bir etti.

SINIRDA ALARM

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’taki kara harekatına başlamasının ardından sınır bölgelerinde olası terorist saldırılara karşı alarm verildi. Sınırdaki mevzilerde asker sayısı artırılırken, arama noktalarındaki askerlere çelik yelek giyme emri verildi.

Türkiye’nin 280 kilometrelik Irak sınırında kara harekatıyla birlikte başlayan hareketlilik arttı, stratejik noktalara yeni mevziler kazıldı. Tankların namluları Irak sınırına ve teröristlerin muhtemel geçiş noktalarına çevrildi. Yine sınır birliklerine daha önceden sevkiyatı yapılan askeri araçlar da sıra sıra dizilerek hazır bekletiliyor. Stratejik noktalardaki tüm yollar tutulurken, kritik bölgelerdeki dağların zirvelerine de askerler yerleştirildi. Mehmetçik elleri tetikte sınır nöbeti tutarken, bölgede helikopterler keşif uçuşları yapıyor.

GÖNÜLLÜLER BAŞVURDU

Bu arada kara harekatına dün başlamasının ardından bazı birliklerdeki rütbeli ve rütbesiz askerlerin gönüllü olarak Kuzey Irak gitmek için komutanlarına dilekçe verildiği belirtildi. Alınan dilekçelerin ise Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na gönderildiği de öğrenildi.

PKK’LILAR GECE GÖRÜNTÜLENDİ, KISKACA ALINDI

Şırnak’taki Küpeli Dağı’nda dün gece görüş sistemli insansız hava araçlarının saptadığı terörist gruba yönelik operasyon başlatıldı. Yaklaşık 30 kişi olan terörist grubun dün gece saat 23.30 sıralarında hareket halindeyken görüntülenmesi üzerine, Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıktaki Akçay Piyade Tugayı’ndan belirlenen hedeflere doğru havan atışları yapıldı, atışların hemen ardından bölgeye komando birlikleri sevk edildi. Hava sıcaklığının eksi 15 derece olduğu bölgeye, gece görüş sistemi bulunan Kobra helikopterler de kaydırıldı. Teröristlere yönelik operasyonun sürdüğü Küpeli’ye karadan da özel eğitimli komandolar gönderildi.

ÇUKURCA'DA YOĞUN HAREKETLİLİK

Çukurca 3. Taktik Sınır Jandarma Alay Komutanlığı pistinde bulunan ve ard arda kısa kalkış yapıp sınıra yönelen helikopterlerin Uzundere beldesi yakınlarında çembere alınan bir gurup teröristin etkisiz hale getirilmesi için bomba yağdırıldığı belirtildi. Özelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonlarını Irak'ın güneyinde bulunan Çukurca ilçesinin Uzundere beldesi ile ilçeye bağlı Çağlayan, Dede, Çayırlı, Işıklı, Çınarlı, Pınarlı, Kınık, Mendilli, Karasu yoğunlaştırdığı bildirildi. Buradan 20 kilometre Irak'a giren Türk Silahlı Kuvvetleri ile teröristler arasında yer yer sıcak temasın sağlandığı bildirildi.

İlçe sakinleri ise gelişmeleri işyerlerinde takip ederken, karadaki askeri konvoy hareketliliği ise sürüyor.

DİYARBAKIR'DA YOĞUN HAVA TRAFİĞİ DEVAM EDİYOR
Türk Silalı Kuvvetleri'nin (TSK) PKK terör örgütüne yönelik başlattığı kara operasyonuna hava desteği sürüyor. Terör yuvalarını vuran F-16'lar Diyarbakır havaalanında bakıma alındıktan sonra yeniden havalanıyor. TSK'nın PKK terör örgütüne yönelik başlattığı kara operasyonu aralıksız sürerken, F-16'lar PKK kamplarını vurmaya devam ediyor. Bu sabaha karşı Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan bomba yüklü F-16 ve kargo uçakları sınır bölgesine havalandı. Askeri hareketliliğin yanı sıra sivil hareketliliğinde yaşandığı havaalalından kalkan F-16 ve kargo tipi uçaklar sınır bölgelerine doğru uçtu.

VURULAN YERLERDEN DUMANLAR YÜKSELİYOR...

Kuzey Irak'ta, PKK terör örgütüne yönelik kara harekatı tüm hızıyla sürerken, Cudi Dağı'nda da operasyon başlatıldı.

Cudi Dağı'na yapılan top atışlarından sonra dağdan dumanlar yükselmeye başladı. Kuzey Irak'taki terör örgütü kamplarına yönelik başlatılan hava destekli kara operasyonunun yanı sıra PKK'nın barınağı haline gelen Cudi Dağı'nda da operasyon başlatıldı. Cudi Dağı'na yakın olan Hisar topçu taburundan yapılan atışlardan sonra Cudi Dağı'nda yer yer dumanlar yükseldi. Cudi Dağı eteklerinde bulunan Görümlü köyü çobanlarından Recep Uğur, "Sabah erken saatlerinde dışarı çıktığımızda dumanların yükseldiğini gördük" diye konuştu. 

DÜN GECE DE IRAK SININ BÖLGESİNDEKİ TERÖR YUVALARI BOMBALANDI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin K.Irak'a yönelik harekatı sürerken Hakkari'nin Çukurca ilçesinde kara ve hava hareketliliği gözleniyor.

Değişik illerden Çukurca ilçesine gönderilen komando birlikleri ile köy korucularının, Irak sınırına sıfır noktada bulunan Uzundere beldesi ile Işıklı köyü yakınlarındaki sınıra hakim tepelere yerleştirildiği belirtildi. Uzundere beldesinin batısında daha önceden termal kameralar tarafından tespit edilen ve teröristlerin barındığı tespit edilen 4 ayrı noktaya ise Çukurca 3. Taktik Sınır Jandarma Alay Komutanlığında kalkan skorski ve kobra helikopterleri tarafından harekat düzenlendiği bildirildi. Yine akşam saatlerinde Çukurca 3. Sınır Taktik Jandarma Alay Komutanlığı'nda konuşlandırılan topçu birlikleri Irak'ta belirlenen terörist hedeflerine yönelik top atışını sürdürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious