8 çocuktan biri gece altını ıslatıyor

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Ferah Sönmez, ''Her 8 çocuktan biri, gece altını ıslatıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İdrar yolu enfeksiyonu belirtilerinin yeni doğan bebekleri bir hekime götürmeye neden olmayacak kadar yanıltıcı olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Sönmez, şöyle konuştu:

''İdrar yolu enfeksiyonları, genelde böbrek yollarında doğuştan bozukluk olan çocuklarda sık görülmektedir. İşte tüm anneler bu duruma çok dikkat etmelidirler. Şayet anneler yeni doğan bebeklerini iyi takip etmezlerse ve önemsemezlerse bebekleri için tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Aksi halde, bebeklerde böbrek enfeksiyonları yinelenirse bebeklerin böbrekleri iş göremez hale gelebilir.'' Aydın merkez ve köylerinde 5-15 yaş arası çocuklarda ''uykuda altını ıslatma'' sıklığının saptanması ve bunun sosyo-ekonomik nedenlerinin belirlenmesi amacıyla Adnan Menderes Üniversitesi tarafından 1008 çocuğu kapsayan araştırma yapıldığını belirten Prof. Dr. Sönmez, araştırmada, ''uykuda altını ıslatma'' sorunu yaşayan çocukların oranının yüzde 12.9 olarak saptandığını bildirdi.

ERKEKLER İLK SIRADA

Çocukların altını ıslatma sıklığının, ülkeler ve bölgeler arasında farklılık gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Sönmez şöyle devam etti: ''Aydın'da her 8 çocuktan birinin gece altını ıslattığını tespit ettik. Bu oran, 9 yaşında yüzde 17.6'ya kadar çıkarken, 15 yaşında yüzde 2.4 olarak bulundu. Uykuda altını ıslatan çocukların yüzde 72'sinde bu durum doğuştan itibaren varken, yüzde 28'inde sonradan gelişmiş. Araştırmada, altını ıslatan çocukların ailelerinin yüzde 68.8'inin hiç hekime gidip bilgi almadıkları belirlendi. Altına işeme oranı erkeklerde yüzde 16.9 iken kızlarda yüzde 8.6 olarak saptandı.'' Prof. Dr. Sönmez, uykuda altını ıslatan çocukların üçte ikisin anne veya babasının da çocukluk döneminde aynı sorunu yaşadıklarını, öğrenim düzeyi düşük olan, annesi çalışan çocuklarda bu oranın daha yüksek olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious