8 günde 29 terörist öldürüldü

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK arasında çıkan çatışmada 11 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çatışmalarda 1 güvenlik görevlisinin ise şehit olduğu belirtildi. Son 8 günde yapılan operasyonlarda 29 teröristin ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tunceli'nin Hozat ilçesi dağlık arazi kesiminde yürütülen arama ve tarama faaliyeti esnasında terör örgütü mensupları tarafından açılan ilk ateş sonucu 1 güvenlik görevlisi şehit olduğu ifade edildi. Çatışma esnasında silah ve sırt çantaları ile birlikte 11 teröristin ise etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Terör örgütünden kaçarak Irak'ta KYP'ye teslim olan biri kadın 2 terörist de, Şırnak - Silopi Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçleri tarafından silahsız ve teçhizatsız olarak teslim alınarak gerekli adli işlemlere başlanıldı.

Genelkurmay verilerine göre 8 - 16 Nisan 2007 tarihleri arasında örgüte yönelik yapılan operasyonlarda 29 terörist ölü, 13 terörist sağ ve 3 terörist de teslim olmak üzere toplam 43 terörist ele geçirildi.

Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik 2007 yılında yaptığı operasyonlarda 53 terör örgütü mensubu öldürülürken; 18 güvenlik görevlisi ise başta örgütün döşediği mayınlar olmak üzere çatışmalarda şehit oldu. Terör örgütü bölgede arazi arama taraması yapan güvenlik güçlerinin geçtiği yerlere mayın döşemesi sonucu 18 kişi şehit oldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, mayın patlamaları sonucu ise 30 güvenlik görevlisi yaralandı.

Örgüte yönelik 2007 yılında ülke genelinde çalışmalarını aralıksız yürüten güvenlik güçleri, bugüne kadar aranan veya örgüte katılmak için yola çıkan 26 teröristi yakaladı.

Öte yandan terör örgütü PKK'nın gerçek yüzünü görerek örgütten kaçan 18'nın üzerinde terörist ise güvenlik güçlerine kendiliğinden teslim oldu.

ŞIRNAK'TA ÇATIŞMA

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi kırsalında güvenlik güçleri tarafından yürütülen arazi arama tarama faaliyeti esnasında da, terör örgütü mensupları tarafından 3 ayrı noktadan uzun namlulu silahlar ile taciz ateşi açıldı. Olayda herhangi bir can ve mal kaybı meydana gelmedi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi - Aktütün yolu Deveyanı mevkiine terör örgütü mensupları tarafından hazırlanmış radyo frekansı ile uzaktan kumandalı olarak tuzaklanmış 10 Kilogram TNT patlayıcı madde düzeneği bulunarak imha edildi.

Batman'ın Hasankeyf ilçesi kırsalında güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi aramasında; terör örgütü mensuplarına ait 5 adet sığınak içerisinde; 7 Kilogram A-4 patlayıcı madde, 500 gram C-4 Patlayıcı madde, 45 Kilogram amonyum nitrat, 12 adet el bombası, 6 adet patlayıcı madde düzeneği, çok miktarda hafif silah mühimmatı, bir adet radyo frekansı kontrollü araç uzaktan kumandası, bir adet oto alarmı, 3 Kilogram orta boy çivi, bir metre infilaklı fitil, bir adet ampermetre, 250 metre kablo ile çok miktarda yaşam ve yiyecek malzemesi ele geçirildi.

Şırnak'ın Merkez ilçesi kırsalında güvenlik güçleri tarafından yürütülen arazi arama ve taraması esnasında ise, terör örgütü mensupları tarafından tuzaklanan 4 adet patlayıcı madde düzeneği bulunarak imha edildi.

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında güvenlik güçleri tarafından yürütülün arazi arama ve taraması esnasında ise, terör örgütü mensupları tarafından araziye yerleştirilen bir adet patlayıcı madde düzeneği, bulunarak imha edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious