8 Mart güzellemesi

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Erdoğan: "Kadına karşı ayrımcılık ırkçılıktan kötü" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

’Haydi Kızlar Okula’yı biz başlattık, CHP’liler değil.

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP grubundaki konuşmasını yarın kutlanacak 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla kadın sorununa ayırdı. Erdoğan, "Kadın meselelerinin ele alındığı hemen her zeminde şiddetin hatırlanması bizim için bir yürek yarasıdır" dedi. Kadına karşı ayrımcılığın ırkçılıktan daha tehlikeli ve ilkel bir anlayış olduğunu belirten Erdoğan, şiddete karşı sıfır tolerans tanınması gerektiğini söyledi. CHP’yi de eleştiren Erdoğan, bu partinin ’AKP kadınlara yönelik doğru konuşmuyor’ şeklinde mesajlar verdiğini belirterek "Elinize dilinize dursun. Siz kadınlar için ne yaptınız? ’Haydi Kızlar Okula’ kampanyasını biz başlattık, CHP zihniyeti değil" dedi.

Erdoğan, dünkü AKP Meclis grup toplantısında şu mesajları verdi:

8 MART VURGUSU: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde ülkemizin, dünyanın bütün kadınlarını hürmetle selamlıyorum. Kadın meselelerinin ele alındığı hemen her zeminde şiddetin hatırlanması, eğitim sorunlarının, çalışma hayatında haksız rekabete uğradıklarının dile getirilmesi bizim için bir yürek yarasıdır. Her türlü şiddet, cehaletle eşanlamlıdır. Kadına, kız çocuklarına karşı cinsiyet ayrımcılığı olsa olsa bir cahiliye töresi olabilir.

IRKÇILIKTAN KÖTÜ: Kadına karşı ayrımcılık ırkçılıktan daha kötüdür, daha tehlikelidir, daha ilkel bir anlayıştır. Şiddetle mücadelenin yollarından biri de kadının toplumsal temsiline önem vermektir. Bir toplumsal sorun olarak şiddet bugün ekranlarda adeta bir gösteri gibi yanlış rol modelleri, hatta uluslararası şiddetin etkileriyle ortaya çıktığına göre bu sorunu çok boyutlu ele almalıyız. Nasıl ki işkenceye karşı sıfır tolerans ilkesiyle hukuk reformları yaptıysak, toplum olarak şiddete karşı da sıfır tolerans tanımalıyız.

CHP ZİHNİYETİ: Şiddetin panzehiri, devlette, toplumda, okulda, sokakta ve ailede adalettir. Onun için ’Haydi Kızlar Okula’ kampanyasını biz başlattık, CHP zihniyeti değil. Son zamanlarda anamuhalefet partisi ’AK Parti’nin kadınlara yönelik doğru konuşmadığını, yalan konuştuğunu’ ifade ediyor. Elinize dilinize dursun, bunu nasıl söylersiniz. Biz sizin icraatlarınızı biliyoruz. Sorulduğu zaman ’siyasette ilk kurulan parti biziz’; ilk kurulan parti sizsiniz de bugüne kadar acaba kadınımıza bu ülkede ne kazandırdınız?

POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK: ’Haydi Kızlar Okula’ kampanyasıyla kızlarımıza yönelik verdiğimiz destek, erkek öğrencilere göre daha fazla ve burada bir pozitif ayrımcılık yaptık. Parayı, anneye verdik. Pozitif ayrımcılık yapan biziz. Burada yoksunuz siz, zaten geçmişte de yoktunuz, olamazsınız da.

BROŞÜR ELEŞTİRİSİ: (CHP Kadın Kolları’nın hazırladığı, Erdoğan’a atfen, ’Bazı durumlarda dört kadınla evlenilir’ sözlerinin de yer aldığı ’Herkes duysun’ adlı kitapçığı kastediyor): Broşürler dağıtmak suretiyle yalan yanlış iftira kampanyaları sürdürmek suretiyle AKP’yi gölgeleyemezsiniz. Söylemediğimiz sözleri söyledi göstererek Erdoğan’ı gölgeleyemezsiniz.

BEN ÖPERİM, BAŞKASINI BİLMEM: Kadınlara ayrımcılık yapmak kadar kadınlarımızın metalaştırılmasına da karşı çıkıyoruz. Kadının aile içindeki rolünü sıfırlayan çarpık anlayışları da kesinlikle paylaşmıyoruz. Öyle bir medeniyetin insanlarıyız ki, ’Cennet annelerin ayakları altındadır’ denildi. Biz analarımızın ayaklarının altını öperiz. Ben öperim; başkaları öper mi, öpmez mi bilmem.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious