8 milletvekili orman turunda

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

İstanbul milletvekilleri Çevre ve Orman Bakanı Pepe'nin orman talanı turuna ilgi göstermedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da özel orman alanlarındaki talanı görmeleri için Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin davetine, İstanbul milletvekilleri ilgi göstermedi. Bakanlık tarafından parti ayırt edilmeksizin 70 milletvekiline davet gönderilmesine rağmen sadece 8 milletvekili dün helikopterle havadan İstanbul'daki orman katliamına tanıklık etti.
Bakan Pepe, dün İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde İstanbul milletvekillerine ve gazetecilere konuya ilişkin bilgi verdi.
Bakanlık yetkililerinin "siyasi parti ayrımı yapmaksızın tüm İstanbul milletvekillerini davet ettik" dediği toplantıya sadece 8 AKP'li milletvekili ve Vali Muammer Güler katıldı. Pepe, toplantının ardından biri Emniyet'e ait olmak üzere üç helikopterle milletvekilleri ve gazetecilerle söz konusu alanları havadan inceledi.
Gezi öncesinde bir açıklama yapan Pepe, Acarkent, Beykoz Konakları ve Acaristanbul'la ilgili hukuki durumla ilgili kararlı tutumlarının devam edeceğini vurgulayarak, "10 küsur kez yargının kapısını çalmışız, yargının kesin kararını bekliyoruz ve burayı eski haline getirmek için büyükşehir belediyesi ve valilikle birlikte üzerimize düşeni yapacağız" diye konuştu.

Kemerburgaz'ı es geçti

Beykoz Konakları, Acarkent ve Acaristanbul'un üzerinde gezinen Bakan Pepe, milletvekilleri ve gazetecileri taşıyan helikopterlerin, basında son dönemde tartışmalarla sıkça yer alan Kemer Golf and Country Club'ın da bulunduğu Kemerburgaz bölgesine gitmemesi dikkat çekti. Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı da, Kemer Country and Golf Club hakkında soruşturma başlatmıştı.

'Belgeler sumen altı edildi'
Soruları yanıtlayan Pepe, Acaristanbul'daki olayın 2003 yılının ilk aylarından itibaren başladığını, olayın yasal olmayan belgelerle yapıldığını ve bu belgelerin, 2 orman bölge müdürlüğü çalışanı tarafından sumen altı edildiğini söyledi. Pepe, "Bu bize yargı yolunda yaklaşık 2 ay kaybettirdi. Söz konusu çalışanlarla ilgili olarak yasal işlemler yapıldı. Yargılanmaları devam ediyor, ama bizden ayrıldıktan sonra Acaristanbul'da işe başladılar" dedi.
"Bakanlığın açtığı davaların sonuçsuz kaldığı, Mimar ve Mühendisler Odası'nın açtığı davaların ise başarıyla sonuçlandığı ve aradaki farkın ne olduğu" sorusu üzerine de Pepe, "Bizim devam eden davalarımız var. Ancak bu sit kararının 1. dereceden 3. dereceye nasıl dönüştürüldüğünü de sormak lazım. Bu kararı alanlar arasında mühendisler ve bir oda başkanı da var" yanıtını verdi.
Pepe, Kemerburgaz ve civarında ise taş ocaklarının çevreyi tahrip ettiklerinden söz etti, ancak incelemek için helikopterler bu bölgeye uçurulmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious