8 yaşında bağımlılar var!

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

ÇEMATEM yetkilisi Dr. Defne Tamar Gürol; Hasta sayısı geçen yıllara göre 2 kat arttı. İlk kez 13-14 yaşında eroin kullananlara rastladık.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde 18 yaş altı bağımlılara hizmet veren Çocuk, Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi’ne ’ilk kez başvuran hasta’ sayısında son iki yılda iki kat artış yaşandı. Merkezde, tedavi gören madde bağımlıları arasında 8 yaşında bir çocuk bile var. Madde kullanımının ilköğretim çağına kadar düştüğüne dikkat çeken yetkililer, ilk kez 13-14 yaş çocuklarda eroin kullanımını gözlemlediklerini söylüyor. ÇEMATEM Şef Yardımcısı Dr. Defne Tamar Gürol, sorularımızı yanıtladı.

Uyuşturucu madde kullanan çocukların sayısında bir artış var mı?

2004 yılında merkeze ilk kez başvuran çocuk sayısını, bu yılın ilk altı ayında yakaladık. 2004’te 370 ilk başvuru almıştık, bu yılın ilk altı ayında 365 kişi başvurdu. Geçen yıl toplam 2 bin 750 poliklinik yaptık, bu yıl daha şimdiden 1600...

Gizlemiyor, aksine gurur duyuyorlar

Bu artışın nedenleri ne peki?

Öncelikle madde bulunabilirliği arttı. Gençler nereden, nasıl bulacaklarını çok iyi biliyorlar. Bir de, eskiden gizledikleri bir şeydi, şimdi gururla söyledikleri bir şeye dönüştü.

Uyuşturucuyla tanışma yaşı düştü mü?

Başlama yaşı ortalamada 13-14’e düştü ancak 11 yaşında gelenler de oluyor. Benim gördüğüm en küçük yaş 8’di. Daha önceki yıllarda 15-16 yaş başladıklarını görüyorduk, artık ilköğretim düzeyine düştü. Bir de 18 yaş altında eroin kullananlara rastlamıyorduk. Son birkaç ayda eroin kullanan çocuklar gelmeye başladı. Bu, madde kullanımının yaygınlaşması ve ulaşılabilirliğiyle ilişkili.

Çocuklar nasıl geliyor buraya, bağımlı olduğunu kabul ediyorlar mı?

Gençlerde tanı koymak erişkinlerdeki kadar kolay değil. Ailesi, okuldaki çevresi ya da sosyal hizmetlerden getiriliyorlar. Kendisi gelen çocuklar da var. Yasalara göre, çocuklar kendi başlarına geliyorsa bildirilmesi zorunlu değil.

Nasıl başladıklarını anlatıyorlar mı?

Çocuklardan duyduğum, arkadaşlarından alışıp, onlardan aldıkları. Hiçbiri simitçiden satın aldığını söylemedi mesela. Oysa, okul önlerinde böyle oluyor zannediliyor. Büyüklerin ’içersen ölürsün’ dediği şeyin etkisini merak ediyorlar. ’Ben bunun üzerinde hakimiyet kurabilecek miyim?’ denemesine girişiyorlar.

Kurtulamamak gibi bir endişeleri var mı?

Çoğu ’Artık bırakamazsın’ diyerek tehdit edildiklerini söylüyor, ama bu doğru değil. Bu yanlış bilgiyi maddeyi bırakamayanlarla satıcılar yayıyor.

’Hadi gel birlikte içelim’ demeyin

Ailelerin yaptıkları yanlışlar neler?

Aileler gururla şunu söyler: Ben çocuğuma ilk kendi elimle alkol verdim. Yasa, 18 yaşın altında alkolü yasaklar. Çocuk da bazen kural dışı davranabilirim, diye düşünüyor. Alkolü ve maddeyi deneme yaşı ne kadar geç olursa, zararlı kullanım eğilimi o kadar az olur.

Parçalanmış ailelerin çocukları risk altında mı?

Madde kullanımı için bazı risk ve koruyucu faktörler var. Parçalanmış aile, ailede huzursuzluk, düşük sosyo-ekonomik düzey, çok çocuk, göç, şiddet risk faktörüdür.

Çocuğun kullanıcı olduğu nasıl anlaşılır?

Arkadaş çevresinin değişmesi derslerin kötüye gitmesi bile önemli veriler. İdrar testi deneniyor, ancak bir süredir kullanmıyorsa idrarda çıkmayabilir.

ZEHİRLE YAZILMIŞ HAYAT HİKÂYELERİ

U.C. (15): İzmirli U.C.’nin annesi mimar, babası ise sanatçıydı. Aileden miras kalan işler batınca, aile içi kavgalar ve huzursuzluklar başladı. O sırada 13 yaşında olan U.C.’nin babasıyla arası açıldı, annesinden ise aşırı ilgi görmeye başladı. Okulda uyuşturucu madde bulan U.C., bir süre sonra günde 10 tane ectasy içer hale geldi. Ailenin ekonomik ve sosyal durumu düzeldi, ama U.C., madde alabilmek için satıcılık yapmaya başladı. Okuldan kovuldu. Şu an cezaevinde.

C.V. ( 17) ve M.A.(18): Üniversitede tanışan iki kız arkadaştan biri uyuşturucu bağımlısıydı. İki arkadaş birlikte gece kulüplerine gitmeye başlayınca, C.V., kullanması için arkadaşına da baskıda bulunmaya başladı. Arkadaşına ’Hayır’ diyememenin bedelini ağır ödeyen M.A., eroine başladı ve kısa sürede bağımlı hale geldi. Bir gece ise tutuklandılar. Uzun süre yatarak tedavi gören ve iyileşen iki arkadaş, üniversiteye devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious