8 yaşındaki Damla'ya ömür boyu şeker yasağı

  • Giriş : 25.04.2008 / 14:42:00

Henüz 8 yaşındaki minik Damla hayatı boyunca şekerden mahrum kalacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyabet hastası olduğu belirlenen ve hayatı boyunca insülin iğnesi kullanacak olan 8 yaşındaki Damla Tacer'e şekerli ürün yemesi yasaklandı.

Kuşadası'nda yaşayan anne Neslihan Tacer, bir hafta boyunca sık tuvalete çıkan kızını hastaneye götürdü. Burada diyabeti olduğu tespit edilen 8 yaşındaki Damla, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine gönderildi. Kontrolleri yapılan Damla'nın hayatı boyunca insülin iğnesi kullanacağı ve şekerli ürünlerden uzak kalacağı belirtildi.

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrin ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Böber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tacer ailesinde herhangi bir şeker hastalığı bulunmamasına rağmen Kuşadası'ndan kendilerine sevk edilen 8 yaşındaki Damla'da şeker hastalığı tespit edildiğini belirtti.

Çocukluk çağında şeker hastalığının görülme sıklığının giderek arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Böber, bu hastalığın çok su içme, sık idrara çıkma, kilo kaybı, bitkinlik gibi belirtiler gösterdiğini dile getirdi.

HAYATI BOYUNCA ŞEKERLİ ÜRÜNLERDEN UZAK KALACAK

Küçük yaştaki şeker hastası çocuğun şeker, çikolata gibi ürünlerden uzak durmasının çok zor olduğunun altını çizen Prof. Dr. Böber, şöyle konuştu:

“Damla artık hayatı boyunca şeker, çikolata gibi ürünlerden yiyemeyecek. Sürekli insülin iğnesi kullanacak. Kan şekerini ani yükselten her türlü tatlı, çikolata, pasta gibi ürünleri, çocukluk çağı olduğu için yüzde yüz yemeyeceksin de diyemiyoruz. Çünkü bu çağda bu ürünlerden yememek çok güç bir şey. Doğum günü partisi gibi çok özel durumlarda dikkatli şekilde çok sınırlı tüketebilir. Bu yaşlarda görülen diyabetli hastalar günde 4 doz insülin kullanmak zorunda. Bu dünyanın her yerinde böyle ve daha etkin tedavi şekli yok. Ailelerin yemeklerde özellikle nişasta, baklagil, ekmek gibi kan şekerini daha az yavaş yükselten karbonhidrat kaynaklarına yer vermeleri gerekiyor.”

Prof. Dr. Böber, çocukluk çağında görülen şeker hastalıklarında ailelere büyük rol düştüğünün altını çizerek, bu hastalığın artık kabul edilmesi gerektiğini ve tüm hayat boyunca devam edeceğinin anlatıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious