'8 yeni ilçe, İstanbul için tarihi bir karar'

'8 yeni ilçe, İstanbul için tarihi bir karar'.8413
  • Giriş : 19.02.2008 / 08:00:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 20:00:51

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a 8 yeni ilçe kurulması ile ilgili konunun Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmesinin daha etkin yerel yönetim için tarihi bir karar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkan Topbaş, barajlardaki doluluk seviyesinin son yağışlar ve karlarında erimesiyle birlikte yüzde 37'lere çıkacağını ancak tasarruftan vazgeçilmemesi gerektiğini belirtti.

Kadir Topbaş, Almanya Büyükelçisi Eckart Cuntz'u makamında kabul etti. Büyükelçi Cuntz'un ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başkan Topbaş, karla mücadele çalışmalarında belediye olarak başarılı olduklarını söyledi. Şehirde 2 gün boyunca çok etkili bir kar yağışının gerçekleştiğini vurgulayan Topbaş, " 2004 yılında yağan kar ölçeğinde bir yağış yaşandı. Ancak o yıl yaşanan ciddi sıkıntılar bu defa yaşanmadı. Ana arterlerde belediyenin sorumluluk alanında hiçbir kapalı yol bırakmadık. 145 köyümüzde de traktörlere yerleştirdiğimiz kar aparatları sayesinde çalışma yapıldı. Daha önce bu köylerde kar yağdığı zaman 2 hafta buralara ulaşılamıyordu." şeklinde konuştu.

Kar yağışının baraj havzaları açısından verimli olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, " Barajlardaki doluluk seviyesi yüzde 32'leri buldu. Karlarında erimesiyle bu seviye yüzde 37'lere çıkacak. Geçen yıl aynı dönemde yüzde 50'ler seviyesindeydik. Tasarrufu yine önemsiyor ve vatandaşlara aynı çağrımı yineliyorum. Barajlarda şu anda 272 milyon metreküp su var. Bu da hiç yağış olmazsa 5-6 aylık su anlamına geliyor." dedi.

İstanbul'a üçüncü köprü tartışmalarına değinen Topbaş, İstanbul'un çok büyük iktisadi bir merkez olduğunu ve bir günlüğüne dahi hayatın durmasının büyük maliyet getirdiğini söyledi. Kar yağışıyla birlikte ağır araçların trafik sıkıntısına yol açtığını kaydeden Topbaş, " Trafik sıkıntısı hayatı durdurduğu için ekonomiyi de etkiliyor. Üçüncü köprü İstanbul için gerekli. Köprüden günde 25 bin araç geçiyor bu da büyük bir rakam. Üçüncü köprüyle en azından bu ağır araç yoğunluğu azalacak" şeklinde konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'a 8 yeni ilçe kurulması ile ilgili konunun Bakanlar Kurulu'nda karar çıkmasını da değerlendirdi. Daha etkin bir yerel yönetim için yeni ilçelerin kurulmasının önemli olduğunu belirten Topbaş, " Şu anda şehirde 63 belediyemiz var. Yeni çalışmayla belediye sayısı büyükşehir de dahil olmak üzere 40 olacak. Bu kararın hayırlı olacağına inanıyorum. Bu İstanbul için tarihi bir karar. Belde belediyeleri hizmet vermekte yetersiz kalıyor ve çoğu zaman biz destek oluyoruz." diye konuştu. Bu düzenlemelerin siyasi bir değerlendirme sonucu yapılmadığını kaydeden Topbaş, "Başbakan'ın talimatıyla bu düzenlemeler yapılırken ilçe sınırlarına kesinlikle müdahale edilmemesi istendi. Daha önce bildiğiniz gibi Gökkafes bir gecede Beyoğlu'ndan Şişli'ye kaydırılmıştı." dedi.

Şehirde doğalgaz ile ilgili bir problem olmadığını da sözlerine ekleyen Topbaş, " Problem yok ama aşırı soğuklarla birlikte tüm Türkiye'de olduğu gibi bir basınç düşüşü yaşandı. Bu sorunda sonradan giderildi." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious