8 yılda 6 bin kişi Avrupa kapılarında öldü

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Dünyanın pekçok yerinden Avrupa'ya sığınmaya çalışan 6 bin kişinin hedeflerine ulaşamadan hayatını kaybettiği ya da kaybolduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fortress Europe adlı internet sitesinin haberine göre ölümlerin büyük çoğunluğu denizlerde boğulma sonucu gerçekleşiyor. Diğer başlıca sebepleri ise çölleri ve dağları geçerken yaşanan ölümler oluşturuyor.

Avrupa'ya kaçak giriş kapılarının üç ana arteli bulunuyor. Bunlar, Sicilya üzerinden İtalya, Cebelitarık üzerinden İspanya ve Ege Denizi üzerinden Yunanistan.

1988 yılından itibaren yapılan sayımlara göre 1883 kişi Sicilya Kanalı olarak bilinen Libya, Tunus, Malta ve İtalya arasındaki hatta boğularak öldü.

Ölenlerden 1600'ünü Moritanya, Fas ve Cezayir gibi ülkelerden Cebelitarık boğazını kullanarak İspanya'ya girmeye çalışan kaçak göçmenler oluşturuyor.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege Denizi de kaçak göçmenlere en çok mezar olan yerler arasında bulunuyor. Ege'de şu ana kadar 208'i halen kayıp olmak üzere toplam 450 kişi hayatını kaybetti. Arnavutluk, Sırbistan ve İtalya arasında yer alan Adriyatik Denizi'nde de şu ana kadar 474 kişi ya kayboldu ya da ölü olarak bulundu.

Bunun yanı sıra kamyonlarda ve gemilerdeki konteynerlere saklanarak Avrupa'ya giren ancak amaçlarına ulaşamadan havasızlık, açlık gibi sebeplerle ölen 370 kişi de listede yer alıyor.

Afrika ve Asya kıtalarının çeşitli ülkelerinden kalkarak değişik yollarla Avrupa'ya girmeye çalışan binlerce insanın ise daha yolculuklarına başlamadan hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious