8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anılıyor

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal anılıyor.7059
  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı vefatının 14. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, Turgut Özal'ı anma etkinlikleri etkinlikler kapsamında, Ankara Kızılay Metro İstasyonu Sergi alanında ''Fotoğraflarla Turgut Özal'' sergisi yarın açılacak. Sergi, 16 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Konferans Salonu'nda 14 Nisanda ''Turgut Özal Vizyonu'' konulu panel gerçekleştirilecek. Ayrıca, 15 Nisanda Kocatepe Camii'nde Mevlit okutulacak ve Özal, 17 Nisanda ise İstanbul'daki Anıt Mezar'da düzenlenecek törenle anılacak.

-ÖDÜLLER-

Dernek, etkinlikler kapsamında bu yıl ilk kez ''Turgut Özal Demokrasi'' ve ''Turgut Özal Ekonomi'' ödülleri de verecek.

Açıklamada, ''Turgut Özal Demokrasi Ödülü''nün, ''Özal'ın tam üyelik başvurusu başlattığı AB'ye üyelik sürecinde gerekli olan reform kanunlarını çıkardığı, 25 yaşında seçilme hakkı tanıdığı, milletin kendisine verdiği görev süresini tam doldurarak bir ilki gerçekleştirdiği, demokrasinin kurum ve kurullarıyla tam işlemesi adına ortaya koyduğu üstün gayretlerden dolayı iktidarıyla, muhalefetiyle bağımsız milletvekilleriyle TBMM'ye verilecektir'' denildi.

Ödül, TBMM adına TBMM Başkanı Bülent Arınç'a takdim edilecek.

''Turgut Özal Ekonomi Ödülü''nün ise ''Ekonomide istikrarın sağlanması ve devamının temini nedeniyle iç ve dış piyasalarda Türk Ekonomisine güven sağlaması, Türk lirasından 6 sıfırın atılması, enflasyonunun tek haneli rakamlara indirilmesi, döviz kurundaki istikrarın ve milli gelirde artış sağlanması konularında göstermiş olduğu gayretleri'' dolayısıyla Devlet Bakanı Ali Babacan'a verileceği kaydedildi.

Ödüller, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde 15 Nisanda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious