8. Doruk Toplantısı yarın Antalya'da

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 8. Doruk Toplantısı 17 Kasım 2006 tarihinde Antalya'da gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in evsahipliğinde gerçekleştirilecek Antalya Doruk Toplantısı'na, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev veKırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev katılacak. Türkmenistan'ı ise Büyükelçi Nurberdi Amanmuradov temsil edecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Doruklar Süreci'nin ortak tarih, kültür ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin, güçlü dostluk ve kardeşlik bağları bulunan katılımcı ülkelerin biraraya gelerek görüş alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayan üst düzeyli bir forum oluşturduğu ifade edildi. Antalya Doruk Toplantısı'nda, katılımcı ülkeler arasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinin yanısıra, bölgede barış ve istikrarın güçlendirilmesi yönünde atılması gereken adımlar üzerinde durulacak, ikili, bölgesel ve uluslararası konularda ortak değerlendirmeler yapılacak.

Antalya Doruk Toplantısı, Türk dili konuşan ülkelerin bağımsızlıklarının onbeşinci yıldönümünü kutlamakta olmaları nedeniyle ayrı bir anlam taşıyor.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanlarını biraraya getiren ilk doruk toplantısı 1992'de Ankara'da, son toplantı ise 2001'de İstanbul'da yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious