80 bin YTL'lik merdiven

80 bin YTL'lik merdiven.20222
  • Giriş : 15.06.2008 / 08:13:00

Isparta İl Genel Meclisi üyesi Selim Sözer, Aksu Zindan Mağarası'nın giriş düzenleme çalışması hakkında soru önergesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zindan Mağarası'nın girişinin düzenlenmesi için yapılan ahşap merdivenler için 80 bin YTL ödeme yapıldığının doğru olup olmadığını soran Sözer, "Bu paranın mağaranın hemen yanında bulunan tarihi Roma Köprüsünü koruma ve kurtarmak için bir köprü inşasında kullanılması daha doğru bir davranış olmaz mıydı? Girişte bulunan ve çok kıymetli bir eser olan mozaikleri korumak ve ziyarete açabilmek için yaptırılan araba garajı şeklindeki esere kim onay vermiştir? Estetikten ve koruma mantığından tümüyle uzak bu nadide eserin projesini kim çizmiştir. İl Genel Meclisine gelen yıllık programda 'cam fanus'tan bahsedilmekteydi. Bahse konu cam fanus bu mudur?" dedi.

İl Genel Meclisi Üyesi Sözer, bu yeni düzenlemenin kaldırılıp kaldırılmayacağını ayrıca mozaiklerin korunması ve ziyarete açılmasının başka türlü sağlanamayacağını da sordu. Sözer, mağaranın içerisine dökülen beton yol, demir merdiven ve köprülerin koruma mantığına ne kadar uygun olup olmadığını da merak ettiğini belirterek, "Sorularımı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun cevap vermesi istemiyle sunuyorum" dedi.

Isparta Aksu ilçesine 1 kilometre uzaklıkta Aksu Vadisi içerisinde bulunan Zindan Mağarası, 3. jeolojik zamanda oluşmuş ve 765 metre uzunluğunda. Mağaranın oldukça geniş girişinden sonra 12 metre uzunluğunda daralan bir koridora ve oradan da diğer geniş bölümüne geçiş sağlanmakta. Mağaranın içerisinde yer altı deresinden kaynaklanan sular, sarkıt, dikit ve mağara incileri bulunuyor.

Roma ve Bizans döneminde mağara, ağzı kapatılarak bir çeşit sığınak veya gizli ibadet yeri olarak kullanılmış. Bizans kaynaklarında buradan Eurymedon açık hava mabedi olarak söz ediliyor. Yarasaların toplu halde bulunduğu mağara, turizm yönünden ziyarete açılınca yarasaların kaybolması gibi bir tehlike ile karşılaşılmış. Günümüzde Zindan Mağarası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış. Mağaranın ilk 300 metresi turizm amaçlı olarak aydınlatılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious