80 milyon dolarlık kredi

80 milyon dolarlık kredi.44422
  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Ülker Grubu, HSBC ve Kuveyt Türk önderliğindeki konsorsiyumdan hammadde ihtiyacının finansmanı için faizsiz Murabaha Kredisi aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülker Grubu holding şirketi Yıldız Holding A.Ş., HSBC ve Kuveyt Türk liderliğinde düzenlenen konsorsiyum çerçevesinde 80 milyon ABD Doları tutarında bir Murabaha Finansmanı almak için anlaşmaya vardı. Murabaha Finansmanı, Yıldız Holding tarafindan hızla büyüyen Ülker Gıda Grubu firmalarının hammadde ihtiyacının finansmanında kullanılacak.

HSBC Bank plc ve Kuveyt Finance Grubu'nun yirmişer milyon ABD Doları ile katıldığı sendikasyonda Calyon Bank, Abu Dhabi Commercial Bank, Dubai Islamic Bank Yönetici, Avrupa İslami Yatırım Bankası da yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker, sendikasyonun Ülker Grubu'na ve ülke ekonomisine olan güveni yansıttığını belirtti. 2005 yılında Gıda Grubunun 4 milyar YTL ciro yarattığının altını çizen Ülker, 2006 yılında özellikle biskuvi ve çikolata alanında yüzde 15 büyüme hedeflediklerini belirtti.

HSBC'nin, bugüne kadar farklı sektörlerdeki Türk şirketleri için 1 milyar USD'nin üzerinde Murabaha Sendikasyonu düzenlediğini belirten HSBC Bank Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkaya ise, son 3 yılda düzenlenen 37 işlemde çoğunluğu Orta Doğu ve Körfez Bölgesinden 40'ın üstünde bankanın katılımının gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Ülker Gıda Grubu firmalarına düzenlenen üçüncü murabaha işlemi olan bu sendikasyonun 3 yıllık vadesi ve yüksek katılımcı listesiyle başarılı bir işlem olduğunu kaydeden Özkaya, "Sendikasyona olan yoğun ilgi, HSBC ve Kuveyt Türk liderliğinde Körfez bölgesi yatırımcılarının Türkiye'ye ve şirketlerine desteğinin devam ettiğini gösteriyor" dedi.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan da, Türk reel sektörüne sağlanan Murabaha Sendikasyonlarında lider konumda olmayı hedeflediklerini belirtti.

Ali Ülker, pazar paylarının bisküvide yüzde 62, çikolatada yüzde 53, çikolatalı ürünlerde ise yüzde 61 olduğunu söylerken, önümüzdeki yıllarda, özellikle çikolata ve çikolatalı ürünlerde pazar paylarını arttırmak için çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious