80 yılda 3 milyar ağaç yandı

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Söndürülemeyen orman yangınlarıyla binlerce hektar yeşil alanını kaybederken, 80 yılda 3 milyar ağacını orman yangınlarında kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, günlerdir Akdeniz ve Ege Bölgesinde çıkan ve hala söndürülemeyen orman yangınlarıyla binlerce hektar yeşil alanını kaybederken, 80 yılda 3 milyar ağacını orman yangınlarında kaybetti.

TEMA Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Cumhuriyet'in ilk yıllarından bu yana yaklaşık 72 bin orman yangınında 3 milyardan fazla ağacı kaybettiğini ve bunun İstanbul'un 3 katı büyüklüğünde bir alana tekabül ettiği bildirildi.

3 ORMAN YANGININDAN BİRİNİN NEDENİ BELLİ DEĞİL

Yılda ortalama 2 bin orman yangınının çıktığına değinilen açıklamada, bu yangınların yüzde 94'üne insanların neden olduğuna dikkat çekildi. Yıldırım gibi doğal nedenlerin ancak yüzde 5-6 onarında orman yangınlarına neden olduğunun belirtildiği açıklamada, insan kaynaklı yangınların yüzde 13'ünün kasıt, yüzde 47'sinin ihmal ve kazalar, yüzde 40'ının ise belirlenemeyen sebeplerden çıktığı kaydedildi.

Ormanların bir ülkedeki toprağı ve suyu koruyan en önemli faktör olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Geleceğimizi ipotek altına almak istemiyorsak, ormanlarımızın yanıp kül olmasına seyirci kalamayız" denildi.
TEMA Vakfı, orman yangınlarını önlemek için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

"-Ormanda ya da ormana yakın yerlerde ateş yakmayın, dumansız piknik yapın.
-Çevreye sönmüş sigara izmariti, kibrik gibi yanıcı maddelerin atılmaması konusunda duyarlı olun.
-Aracınızdan herhangi bir şekilde yola dökülecek olan yağ veya benzinin üzerini kalın bir toprak tabakası ile örtün.
-Tarlanızdaki anızları kaldırmak için yakma yöntemini kullanmayın.
-Küçük yangınlara kendiniz müdahale edin. Ormanlık alanda herhangi bir duman ya da ateş gördüğünüz takdirde Alo 177 Orman Yangın İhbar, Alo 156 Jandarma veya Alo 155 Polis İmdat telefonlarını arayın."


TEMA Vakfı Mütevelliler Heyeti Başkanı A. Nihat Gökyiğit de, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ormanların ekosistemin temel yapıtaşlarından biri olduğunu hatırlatarak, "Ne yangınlarla, ne amacı dışında kullanılarak, ne de 2-B gibi yasal kılıflar altında orman alanlarımızın yok edilmesine izin veremeyiz" diye konuştu.

Gökyiğit, Avrupa Birliği'ndeki ormanların sadece yüzde 1'inin doğal orman olduğunu belirterek, Türkiye'de bu oranın yüzde 93 olduğunu kaydetti.İnsan eliyle oluşturulan hiçbir ormanın doğal ormanın yerini tutamayacağını vurgulayan Gökyiğit, "Biz TEMA Gönüllüleri olarak, yetkilileri ve halkımızı orman yangınlarına karşı daha duyarlı ve tedbirli olmaya çağırıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious