800 ateist otobüs seferlere başladı!

800 ateist otobüs seferlere başladı!.14400
  • Giriş : 07.01.2009 / 09:38:00

İngiltere'de ateist slogan içerikli reklam taşıyan belediye otobüsleri seferlere başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'deki ateistler tarafından belediye otobüslerinde ateist sloganlar içeren reklam yayınlanması için Ekim ayından itibaren başlatılan kampanya sonuç verdi ve belediye otobüsleri seferlere başladı. İngiltere, İskoçya ve Galler'de üzerinde "Belki de Tanrı yoktur. Şimdi endişelenmeyi bırakın ve hayatın tadını çıkarın" yazan 800 otobüs seferlere başlamasının yanında, Londra'daki metrolarda ve Oxford Caddesi'ndeki 2 büyük LCD panoda yine ateist slogan içeren reklamlar yayımlanmaya başladı.

Ateist otobüs kampanyası, reklam fikrini ortaya atan Guardian Gazetesi yazarlarından Adriane Sherine, İngiliz Hümanistler Derneği (BHA) ve İngiltere'nin önde gelen ateistlerinden Profesör Richard Dawkins tarafından başlatıldı. Otobüslerin sefere başlaması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dawkins, reklamlarda "belki de" kelimesini kullanmasının nedenini, kendisine tanrının hayal gibi geldiği için olduğunu söyledi.
Guardian Gazetesi yazarlarından Adriane Sherine İHA'ya yaptığı açıklamada, kampanyalarının tüm dünyaya yayılacağını söyledi. Sherine, "Bazı dini grupların kendi reklamlarını yaptığı gibi, İspanya, İtalya ve ABD'deki bazı ateistler de kendi kampanyalarını başlattı. Bu bizim için hoş bir şey. Konuşma özgürlüğü var ve bütün inananların görüşlerine saygı duymalıyız" şeklinde konuştu.

Ateist otobüs kampanyasının web sitesi tasarımcısı Almanyalı Jon Wordh ise, "Kampanya harika ancak bu kampanya aleyhinde şantaj içerikli bazı mesajlar aldık, ama eleştirenlerden daha çok destekleyenler oldu. Berlin, Münih, Hamburg'daki Alman meslektaşlarımızla temasa geçtik ve kampanyayı orada da başlatmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Londra'da dini eğitim veren bir kuruluşta çalışan Alman vatandaşı Stephanie Frieg ise, tanrıya bütün kalbiyle inandığını ancak bu kampanya hakkında olumsuz düşünmediğini söyledi. Freig, "Farklı inanışlara ve düşüncelere alışmak zorundayız. Methodist Kilisesi bu kampanyayı hoş karşıladı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*