80'lik nineye ev hapsi cezası

80'lik nineye ev hapsi cezası.12096
  • Giriş : 02.04.2008 / 23:08:00

Adana'da, mahkeme 3 yıla kadar hapsi istenen 80 yaşındaki Nazife Davarcı'nın cezasını, 5 ay ev hapsine çevrdi. 80'lik nine suçunu da itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nazife Davarcı'nın kızıyla birlikte yaşadığı Akdeniz Mahallesi'ndeki tek odalı evinin su saati, borcundan dolayı Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 10 Ekim 2005 tarihinde mühürlendi.

Mührü söktüğü için ceza aldı

Bunun üzerine yaşlı kadın, mührü bozup suyu kaçak kullanmaya devam etti. ASKİ görevlileri, mührü bozan Davarcı hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Yapılan soruşturma sonunda Davarcı hakkında Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "mühür bozma" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz yargılanan Davarcı, yakınlarının yardımıyla gittiği mahkemede, su borcunu ödeyemediği için mühürlenen su saatindeki mührü söküp kaçak su kullandığını doğruladı.

5 ay ev hapsi verildi

Mahkeme heyeti, Davarcı'yı önce 5 ay hapis cezasına mahkum etti, bu cezasını da 3 ay boyunca eğlence yerlerine gitmeme cezasına çevirdi. Ancak, Davarcı cezasının tebliğinin yapılması için adliye binasındaki Denetimli Serbestlik Merkezi Müdürlüğü'ne gitmeyince, dosyası ilgili mahkemeye gönderildi. Hakim, Davarcı'yı yaşlı olması nedeniyle cezaevine göndermemek için cezasını 5 ay boyunca ev hapsine dönüştürdü. Tebliğinin de görevliler tarafından evine gidilip yapılmasına karar verdi. Denetimli Serbestlik Merkezi Müdürlüğü görevlileri, Davarcı'nın evine giderek cezasını tebliğ etti.

"Cezavine gönderseler ölürdüm"

Ev hapsi cezasına sevinen Nazife Davarcı, eşinin yıllar önce öldüğünü, evinde kızıyla birlikte yaşadığını belirterek, "Yaşlı bir kadınım. Zaten bir yere gidemiyorum. Sabahtan akşama kadar kapımın önünde oturuyorum. Cezaevine gönderselerdi orada ölürdüm. Bana bu cezayı veren hakime teşekkür ediyorum" dedi.

Cezaya uymazsa cezaevine gönderilecek

Yaşlı kadın, 5 ay boyunca sağlık sorunları dışında evinden çıkamayacak. Hastalandığında, Denetimli Serbestlik Merkezi Müdürlüğü'ne bilgi verilip hastaneye götürülecek. Yaşlı kadının verilen cezaya uyup uymadığı da denetlenecek. Davarcı'nın denetim sırasında evinde olmadığı belirlenirse uyarılacak. İkinci kez yapılan denetimde yine evde olmadığı saptanırsa dosyası ilgili mahkemeye gönderilip verilen denetim cezasına uymadığı gerekçesiyle cezaevine gönderilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious