80'lik nineye ev hapsi!

80'lik nineye ev hapsi!.6484
  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

10 günlük ev hapsine çarptırılan Nermin Olcay, pencereden dışarıyı izleyerek vakit geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Evinde zaman zaman televizyon izleyen Olcay, polislerin imza almaya gelmesinde ise gözyaşlarını tutamıyor. İcra mahkemesi, Olcay'ı 5485 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un 2. maddesinin (c) fıkrası uyarınca ev hapsine mahkum etti.

Merkez Osmangazi ilçesi Altıparmak Mahallesi'nde ikamet eden 80 yaşındaki Nermin Olcay, kamuoyunda 'Erbakan Cezası' olarak bilinen Türk Ceza Kanunu'nudaki yapılan değişiklikle '65 yaşını bitirmiş kişilerin 6 aya kadar mahkumuyitlerini evde çekmelerini hükmetmesi zor durumdaki vatandaşların imdadına koşuyor. Bursa merkez Osmangazi ilçesi Altıparmak Mahallesi'ndeki evinde kızı Oya Esi ve bir torunuyla yaşayan 80 yaşındaki Nermin Olcay, üzerine kayıtlı ev telefonunun 250 YTL'lik borcunu ödeyemedi.

Borcun gecikme faiziyle birlikte artmasıyla Nermin Olcay adına Türk Telekom avukatları icra takibi başlattı. Ardından 2. İcra Tektik Mahkemesi, mal beyanında bulunmadığı gerekçesiyle Olcay'ı, TCK kapsamındaki Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunu'n 2. maddesi gereği kamuoyunda 'Eski Başbakan Necmettin Erdoğan cezası' olarak bilinen 10 günlük ev hapsine mahkum etti. Parayı ödeyebilmek için kolları sıvayan Olcay'ın kızı Oya Esi'nin de tüm çabaları yetersiz kalınca 80 yaşındaki Nermin Olcay'ın hapis cezası onandı. Hergün eve gelen polisler, Olcay'dan imza alıp gidiyor. Durum böyle olunca Olcay ve kızı psikolojik açıdan yıprandı.

PENCEREDEN GELİP GEÇENLERLE SOHBET EDİYOR

"Annem, bu yaşında ceza nedeniyle hergün ağlıyor, vakti ağlamakla geçiyor. Bazen pencere kenarına oturup, gelip geçenle sohbet ediyor. Televizyon izliyor; ama hep ağlıyor. polislerin eve kontrole gelmesi bizi psikolojik açıdan yıprattı. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız." diyen Oya Esi, aile olarak perişan olduklarını söyledi. Biriken borcun halen ödenmediğini anlatan Oya Esi; "Türk Telekom'a olan borcumuz hergün kabardı, kabardı ve bir türlü ödeyemedik. Hakkımızda icra takibi başlatıldı. Yine ödeyemeyince annemi ev hapsine mahkum ettiler. Günlerimiz ağlamakla geçiyor" diye konuştu.

TCK'NIN İLGİLİ MADDESİ NE DİYOR?

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında'ki yasada değişiklik yapan 5485 Sayılı Yasa, kadın veya 65 yaşını bitirmiş kişilerin 6 aya kadar mahkumiyetlerini evde çekmelerini hükmediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious