81 il valiliğe 1 Mayıs genelgesi gönderildi

81 il valiliğe 1 Mayıs genelgesi gönderildi.10609
  • Giriş : 30.04.2008 / 11:09:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'' dolayısıyla 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekçilerin, 1 Mayıs'ı huzur ve güven içerisinde demokrasiye yakışır bir şekilde ve bayram havasında kutlamalarının en doğal hak olarak görüldüğünü vurguladı.

Genelgede, valilerden, vatandaşların bugünü huzur ve güven içerisinde kutlamasını teminen, her türlü tedbirin alınması istendi.

Genelgede, 1 Mayıs'ın, tüm dünyada çalışanların birlik, emek ve dayanışma günü olarak kutlandığı ifade edildi.

Türkiye'de 1 Mayıs'ın, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi'nde Türkiye işçilerinin bayramı olarak kutlanmasının benimsendiğine işaret edilen genelgede, 1 Mayıs'ın, 1 Haziran 1935 yılında yayımlanan ''Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'' ile ''Bahar Bayramı'' olarak genel tatil günlerinden sayıldığı anımsatıldı.

Genelgede, 1980 sonrası yapılan düzenleme ile ulusal bayram ve tatil günleri yeniden düzenlenirken, 1 Mayıs Bahar Bayramı'nın bu düzenleme içerisinde yer almadığı dile getirildi.

Genelgede, 25 Nisan 2008'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Günü'' olarak en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda bakanlığın görevli kılındığı'' belirtilen genelgede, şunlar kaydedildi:

''Devletimizin önemli görevlerinden biri de çalışma hayatıyla ilgili özgürlüklerin önünü açmak, dünya ile uyumlu hale getirmek ve çalışanlara daha yaşanabilir bir ortam sağlamaktır.

Üretimin vazgeçilmez unsuru olan emeğin kutsallığı çerçevesinde, emekçilerin 1 Mayıs'ı huzur ve güven içerisinde, demokrasiye yakışır bir şekilde ve bayram havasında kutlamaları en doğal hak olarak görülmektedir.

Bu itibarla, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü ülkemize yakışır bir şekilde, tüm sosyal taraflarca barış ve huzur içerisinde demokratik bir olgunlukla kutlanması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini ve vatandaşlarımızın bugünü huzur ve güven içerisinde kutlanmasını teminen, her türlü tedbirin alınması hususunda gereğini önemle rica ederim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious