81 ilin içme suyu kontrol ediliyor

81 ilin içme suyu kontrol ediliyor.11110
  • Giriş : 19.06.2008 / 15:16:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara ve İzmir'de ''içme sularında insan sağlığını tehdit eden bulgular olduğu'' yönündeki iddialar üzerine, ''Türkiye genelinde 81 ilde içme sularındaki arsenik seviyelerini tekrar kontrol ettiriyorum, arkadaşlarıma bu talimat

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hekimevi'nde sağlık muhabirleri ile bir araya gelen Akdağ, Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere Büyükşehir Belediyesince Kızılırmak'tan getirilen suda ''arsenik oranının yüksek çıktığı'' yönündeki iddialarıyla ilgili olarak,Ankara'nın içme suyunun, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve bu müdürlüğe bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı hem de Hıfzıssıhha tarafından düzenli olarak kontrol edildiğini söyledi.

Akdağ, Ankara halkına verilen içme suyu incelenirken, belediyenin tesislerindeki çıkış noktasından ve gün içerisinde de çeşitli semtlerde musluklardan akan sulardan numune alınarak inceleme yapıldığını belirterek, ''Sağlık Bakanlığı, şu ana kadar Ankara'ya verilen içme suyunda standartların üstünde hiçbir kimyasala, standartların üstünde hiçbir ölçüme rastlamış değildir'' dedi.

Yapılan açıklamalara rağmen, toplumda hassasiyet oluştuğu için, ölçümlerin AB standartlarının belirttiğinden daha sık aralıklarla yapıldığını anlatan Akdağ, şunları kaydetti:

''Hafta bir yerine biz her gün numune alıyoruz. Ankara suyunda sağlığı tehdit edeci hiçbir unsur yok. Tarım ilacı açısından da suda hiçbir sorun çıkmadı.

Arseniğin de yönetmeliğimize göre 10 mikrogram litrenin üstüne çıkmaması lazım. Tahlillerde arsenik açısından da tespit edilen en yüksek değer 4 mikrogram litredir. Tüm bunlar, Ankara suyunun gerek mikrobiyolojik gerek diğer açılardan güvenle içilebilecek bir su olduğunu göstermektedir.

Benim Sağlık Bakanı olarak vatandaşa karışı sorumluluğum, vatandaşı doğru bilgilendirmektir. Şu anda içilen suda herhangi bir problem yok. Vatandaşımızın rahatlıkla içebileceği sudur.''

Bakan Akdağ, bir gazetecenin ''Sudaki sülfat miktarının da şu an tehlikeli olmadığı, ancak diğer barajlardaki suyun azalması halinde Ankara suyuna karıştırılan Kızılırmak suyunun artırılması durumunda sudaki sülfat miktarının da artacağı belirtiliyor. Artan sülfat miktarının bir zararı var mı?'' sorusu üzerine, ''Sülfat için üst değer 250 miligram litredir. Kızılırmak suyu yüzde 20 katılmaya başlandıktan sonra Ankaralımızın içtiği suda sülfat değeri 50-60 miligram litre civarında. Bu takip edilecek'' dedi.

Akdağ, bir gazetecinin, ''Kızılırmak suyunun verilmesinin ardından, ishal vakalarında bir artış oldu mu?'' soru üzerine hastanelerde artan bir ishal vakasının söz konusu olmadığını söyledi.

İzmir'in suyu ilgili olarak iddialarda iddiaların söz konusu olduğunun hatırlatılması üzerine Akdağ, "Şimdi ben şunu yaptırıyorum. Madem toplumda böyle bir hassasiyet oluştu, İzmir de dahil olmak üzere Türkiye genelinde 81 ilde içme sularındaki arsenik seviyelerini tekrar kontrol ettiriyorum, arkadaşlarıma bu talimatı verdim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious