84 yaşında vatandaş olabildi

84 yaşında vatandaş olabildi.6497
  • Giriş : 02.12.2008 / 12:12:00

40 yıldır Kayseri'de yaşayan Ağrılı Hatice Esendemir (84), ilk kez nüfus cüzdanı almanın mutluluğunu yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 1924 yılında Ağrı'da dünyaya gelen Hatice Esendemir'e ''kız çocuğu'' olduğu gerekçesiyle ailesi nüfus cüzdanı çıkarmadı.

Okula gitmediği için okuma-yazma öğrenemeyen, Türkçe de konuşamayan Esendemir, genç yaşta, Mehmet Yıldız ile evlendi, ancak nüfus cüzdanı olmadığı için resmi nikah yaptıramadı.

Yaklaşık 40 yıl önce de ailesiyle birlikte Kayseri'ye yerleşen Esendemir'in, dünyaya getirdiği 8 çocuğunun nüfus cüzdanına da eşinin resmi nikahlı karısının adı yazıldı.

Nüfus kaydı olmadığı için özellikle resmi kurumlarda çeşitli sorunlar yaşayan Hatice Esendemir, yanında yaşadığı kızı Ayşe Akpolat'ın (38) girişimleri sonucu 21 Ocak 2008'de nüfus cüzdanı almak için Melikgazi Nüfus Müdürlüğüne başvurdu.

Nüfus müdürlüğü çalışanlarının çabaları sonucu işlemleri yaşlak 11 ayda tamamlanan Hatice Esendemir'in nüfus kaydı yapıldı.

84 yaşında vatandaşlığa geçen Hatice Nine, nüfus cüzdanını da Melikgazi Kaymakamı Nusret Dirim'den aldı.

Dirim, Hatice Esendemir'in bundan sonra resmi işlemlerinin daha kolay yapılabileceğini belirterek, yeşil kart ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından da yardım alabileceğini söyledi.

Esendemir'de yaşadığı mutluluğu dile getirirek, bugünü ''doğum günü'' olarak kutlayacağını kaydetti.

Melikgazi Nüfus Müdürü Mehmet Bozkurt da yaşlıların nüfus kayıt işlemlerinin bazen 3-4 yıl sürdüğünü ifade ederek, Hatice Esendemir'in nüfus kayıt işlemlerinin çok kısa bir sürede yapıldığını belirtti.

Bozkurt, Esendemir'in 29 Mart yerel seçimlerinde de ilk kez oy kullanabileceğini bildirdi.

Nüfus cüzdanını alan Hatice Esendemir, daha sonra kızı ve damadı ile birlikte yeşil kart başvurusu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*