9 ay rahatız!

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Hükümet seçime kadar yeni vergi ve zamlardan uzak duracak Üstelik vatandaşa nefes aldıracak çalışmalara ağırlık verecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomi bürokrasisi ve Maliye yönetimi seçim öncesi kolları sıvadı. Hükümet, seçim öncesinde halkın gönlünü alacak yatırımlara hız verecek. Ekonomi bürokrasisi de bu yatırımlara kaynak yaratma konusunda mesai yapacak. Hükümet'in, seçim öncesinde oy getirecek yatırımlara hız verirken, tepki gelecek düzenlemeleri erteleceği kaydedildi.

'ZAMDAN KAÇININ'
SEÇİM öncesinde belediyelere nefes aldırmak için hazırlanan tasarı, kamuoyundan gelecek tepki nedeniyle Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bekletiliyor. Bu tasarıda, şehirde yaşamanın bedeli ağırlaştırılırken, belediyelere ödenen vergilerin sayısı ve miktarı da arttırılıyor. Tasarıda, eğlence vergisinin yüzde 10 oranında vergi alınması öngörülüyor. Belediye meclisleri tarafından belirlenen yerlerden de otopark parası alınması düzenlemesini içeriyor. Kamuya personel alımına hız veren Hükümet, iş dünyasının sıkça gündeme getirdiği 'Sigorta primlerinde indirim' konusunda da düzenleme yapacak. Hükümet, seçim için kolları sıvarken, Başbakan Erdoğan, kış da olsa köy yollarının inşaatına başlanması talimatı verdi.

VERİLEN SÖZ
HÜKÜMET, 9'uncu Kalkınma Planı'nda 'Vergi tabanının genişlemesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele sonucunda oluşacak ilave kaynakları, işlem vergileri başta olmak üzere vergi oranlarının sosyal güvenlik primlerinde kullanma' sözü verdiği kaydedildi. Kayıt dışılık azaldıkça sigorta prim oranlarının indirilmesi yönünde düzenleme yapılacağı ifade edildi. Uzmanlar ise, bu uygulamalarla frenlenen zamların seçimden sonra patlayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious