9 aylık bebeğe böbrek taşı ameliyatı

9 aylık bebeğe böbrek taşı ameliyatı.8014
  • Giriş : 22.03.2008 / 09:55:00

Doğuştan genetik hastalığı bulunan 9 aylık Ömer Faruk Durmaz'ın böbreğindeki taşlar, kapalı ameliyatla alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genellikle yetişkin hastalarda uygulanan kapalı ameliyat yöntemiyle artık böbrek taşı bulunan bebeklerin tedavisinde de başarılı sonuçlar alınıyor.

Tıp dilinde ''Sistinürin'' adı verilen doğuştan genetik hastalığı bulunan, Şanlıurfalı Durmaz çiftinin 9 aylık bebekleri Ömer Faruk'un böbreklerinde idrarındaki ''sistin'' maddesinin geri emilememesinden dolayı taş oluştu.

İlk kez 3 aylıkken taş düşüren minik Ömer Faruk'un hastalığı nedeniyle böbreğindeki taş oluşumunun devam etmesi üzerine, operasyon yapılmasına karar verildi.

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ali Ünsal tarafından gerçekleştirilen kapalı ameliyatla minik Ömer Faruk'un böbreklerindeki taşlar çıkarıldı.

Ünsal, minik Ömer Faruk gibi genetik hastalığı bulunanların idrarındaki sistin maddesinin emilememesinin zamanla böbrek taşı oluşumuna yol açtığını belirterek, şunları söyledi:

''Bu hastalıkta taş oluşmaması için ilaç tedavisi ve bol sıvı alımıyla önlem alınabilir. Ama yine de taş oluşumu tamamen engellenemez. Bu nedenle hasta ömür boyu kontrol altında olmalı ve böbrekte oluşacak taşlar operasyonla alınmalıdır.''

Ömer Faruk bebeğin böbreğindeki taşların ''perküton nefrolitotomi'' adı verilen kapalı ameliyatla, herhangi bir kesi olmadan çıkarıldığını belirten Ünsal, ''Bu yöntemde sırt bölgesinden bir iğneyle girilip, bir santimetre kadar genişletilerek açılan yoldan böbreğe ulaşılıyor. Açılan delikten çekilebilecek büyüklükteki taşlar doğrudan, büyük boyuttakiler ise kırılarak dışarıya çıkarılıyor. Operasyon, bir cismin anahtar deliğinden çıkarılmasına da benzetilebilir'' dedi.

Ünsal, aynı operasyon sırasında ''antegrad üreteroskopi'' denilen yöntemle minik Ömer Faruk'un idrar kanalındaki taşların da böbrekten girilerek alındığını belirtti.

Küçük çocuk ve bebeklerde henüz yaygın bir şekilde uygulanmayan bu yöntemin kesi yapılan eski yönteme göre birçok avantajı olduğunu anlatan Ünsal, ''Bu yöntemde bir kesi olmadığı için hem daha az Ağrı oluyor, hem de hastalar 1-2 gün içinde normal yaşamlarına dönebiliyor'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious