9 bin 229 kart iptal edildi

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

GİMA alışveriş merkezinde 9 bin 229 kartın kopyalandığı; 206'sının dolandırıldığı ortaya çıktı. Savcılığa suç duyurusunda bulunulurken; kart sahiplerinin mağdur olmayacağı garantisi verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gima'nın bilgi işlem sistemine yapılan korsan saldırı sonrası 9 bin 229 adet kredi kartının kopyalandığı ortaya çıktı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, Gima'nın kredi kartı bilgilerinin kopyalanmasıyla ilgili olarak, "Şu ana kadar kopyalandığından şüphelenilen toplam 9 bin 229 adet kredi kartı tespit edilmiş olup, sahte işlem gerçekleşmiş olan adeti 206'dır'' dedi. Özinal, bankalar tarafından şüpheli bazı kart işlemlerinin tespit edilmesiyle birlikte, Gima'nın kredi kartları yönetim sistemine bir korsan saldırı ihtimali doğduğunun 17 Mayıs 2006'da Gima yönetimine bildirildiğini kaydetti. "Sistem içinde kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiş ve şüpheli uygulamalar Gima yönetimi tarafından derhal durdurulmuştur'' diyen Özinal, Gima yönetiminin dün Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu, konunun adalete intikal ettirildiğini, ayrıca şüphelilerle ilgili bir listenin de Emniyet yetkilileriyle paylaşıldığını anlattı.

CHIP & PIN ZORLAŞTIRIR

Bankalar, BKM ve Gima yönetiminin hızlı hareket etmesi neticesinde olası büyük bir zararın gerçekleşmeden önlenmiş olduğunu belirten Özinal, "Şu ana kadar kopyalandığından şüphelenilen toplam 9 bin 229 adet kredi kartı tespit edilmiş olup, sahte işlem gerçekleşmiş olan adeti 206'dır. Tüm bu kartlar kullanıma kapatılarak yenileri müşterilere gönderilmiştir. Genel olarak da konu ile ilgili tüm önlemler alınmış olup, hiçbir kredi kartı müşterisi bu durumdan ötürü herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktır'' dedi. Gima mağazalarına gerçekleşen saldırının, Gima özelinde bir durum olup, tüm kartlı ödeme sistemleri için bir tehdit olarak görülmediğini de ifade eden Özinal, Gima'da da gerekli işlem değişikliği yapıldığını ve olayın önüne geçildiğini, tüketicilerin kredi kartlarını günlük yaşantılarında kullanmalarında hiçbir sakınca olmadığını bildirdi. Chip uygulamasının bu olayları zorlaştırdığını söyleyen Özinal, "Kopyalanan bilgilerle bundan sonra bir şey yapılabilir mi?'' sorusu üzerine de "Hayır, çünkü kopyalandığından şüphe edilen kartlar için gerekli önlemler alındığı için zaten ileride olası bir sahtekarlığın da önüne geçilmiş oldu. Bundan sonrası için bu bir sorun olmayacak'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious