'9 Euro'luk tatil'e turizimci tepkili

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Merkezi Antalya'da bulunan Wing Travel turizm şirketinin otellerde uyguladığı 9 Euro'luk tatil kampanyasına turizmciler tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belirlenen fiyatlarla birlikte verilecek hizmetlerin kalitesinin de önemli olduğuna değinen Bozdoğan, "9 Euro ile para kazanmak çok zor. Maliyet bu fiyatlardan daha yüksek. Verilen hizmetlerde aksamalar olacağını düşünüyorum. Bazı noktalarda kısıtlamaya gidilmek zorunda kalınabilir. Maliyetine satışlar olduğu için zarar edilmese bile kar da elde edilemez" dedi.

Bir turizm şirketinin kar edebilmesi için müşteriye aktivite çeşitliliği sunması gerektiğine inanan Bozdoğan, geleceğe yatırım yapabilmek için kaliteli hizmetin her zaman önplanda olması gerektiğini vurguladı.

Manavgat-Side Turizm İşletmecileri Derneği (Side Tuder) Başkanı Cengiz Haydar Barut da, '9 Euro'ya 5 yıldızlı tatil' gibi sloganlarla yürütülen indirim kampanyalarının, turizme zarar verdiğini söyledi. Barut, yıllar önce 5 yıldız belgesini almış ancak 5 yıldız vasfını kaybetmiş bazı otellerin bu kampanyalara dahil edildiklerine dikkati çekti. "9-19 Euro gibi reklamlarla yapılan indirimler turizm sektörüne zarar veriyor. Bu, bizim tasvip etmediğimiz, Türkiye turizmini yaralayan bir pazarlama yöntemidir" diyen Barut, ilanlarda 5 yıldızlı otelde cüzi rakamlara tatil anlatılıyor. Ama 5 yıldızlı otelin ismi verilmiyor. Bu nedenle tüketici kandırılıyor" diye konuştu.

Mahmutlar Otelciler Derneği (MODER) Başkanı Ekrem Er ise, Wing Travel turizm şirketinin uyguladığı kampanyanın para kazandırmayacağını belirtti. Düşük fiyatlı tatil kampanyasının sadece yaza hazırlık amaçlı olduğunu anlatan Er, "Çünkü bu fiyatla maliyeti bile kurtaramazsınız. Alanya'da da kış potansiyeli önceki yıllara göre çok düşük. Biz de otelimizi sadece açık olmak için açık tutuyoruz. Bununla birlikte kışın müşteri getiren bir çok acente artık buralara çalışmıyor. Müşteri potansiyeli de düşük olunca para kazanmak da imkansız oluyor." dedi.

Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya, yapılan kampanyanın tanıtım amaçlı olduğunu kaydetti. "Bu şekilde iyi kazanmak mümkün değil. Zaten yarım pansiyon sisteminin 12-15 Euro arası bir maliyeti var." diyen Kahya, müşteri potansiyelinin arttırılması düşünülerek yapılan kampanyanın sonuç verebileceğini ifade etti.

Bir süre önce Wing Travel turizm şirketi, yeni düzenlediği paket programında 5 yıldızlı 5 otelde konaklama kahvaltı ve akşam yemeği fiyatını 9 Euro olarak açıklamıştı. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Kanat Elibol, 9 Euro fiyatının 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında uygulayacaklarını söyleyerek, amaçlarının iç pazarı hareketlendirmek olduğunu belirtmişti. Elibol, "Bizim amacımız 5 yıldızlı tesislerin kapısından girmemiş vatandaşları 5 yıldız hizmetiyle tanıştırmak." diyerek aynı otellerdeki 'Herşey Dahil' sistemini ise gecelik 19 Euro'ya sattıklarını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious