'9 günlük tatil eleştirileri yersiz'

  • Giriş : 21.09.2008 / 11:42:00

Prof. Dr. Yasin Aktay, tatillerin insanın kendini yenilemesi ve insan olduğunu hatırlaması açısından büyük önem taşıdığını söyledi ve ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 günlük Ramazan Bayramı tatiline yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu, tatilin 9 gün olmasının, nadiren ve tamamen teknik bir durumdan kaynaklandığını bildirdi.

Bayramın ilk gününün salı gününe denk gelmesiyle tatilin 9 güne çıktığını ifade eden Prof. Dr. Aktay, şöyle dedi:

''Ekonomik olarak belli kayıpların yaşanmayacağını söylemek pek doğru olmaz. Ancak bilindiği gibi ülkemizde turizm sektörü de çok büyük bir gelişme gösterdi. Buna paralel olarak da bir tatil sektörü ortaya çıktı. Bu açıdan bakılırsa tatil, kazançların sektörler arasında paylaşımı konusunda da önemli bir yer ediniyor.''

Tatilin sadece ekonomi çerçevesinden değerlendirilmesinin son derece yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Aktay, şöyle devam etti:

''Kapitalizmin ana öğretisinde bile insanın kendisini yenilemeye ihtiyacı olduğu anlatılır. İnsan bu yenilemeyi tatiller vasıtasıyla gerçekleştirir. İnsan sürekli bir robot gibi çalışamaz. Kaldı ki robotun dahi bakıma ve yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu anlamda tatiller çok büyük öneme sahiptir. Tatiller, insanın kendisini yenilemesi ve insan olduğunu hatırlaması açısından çok önemli. Üretimi aşırı derecede vurgulayan bir söylemin etkisi altındayız. Oysa üretilenin tutsağı olmamak, kendi ürettiklerimizi kendimize hakim kılmamak için arada bir farklı üretim alanlarına, örneğin kültürel ve sosyal üretim alanlarına yönelmek hayatın karşımıza çıkardığı fırsatlardandır. Bu fırsatları değerlendirmek lazım.''

-ÇALIŞMA HAYATI AYRIŞTIRIYOR-

Prof. Dr. Aktay, modern hayatın ileri aşamalarında özellikle uzmanlaşmayla birlikte bireyselliğin ortaya çıktığını ve insanların hayat alanlarının zorunlu olarak birbirinden ayrıştığını vurgulayarak, insanların çalışma hayatı şartlarında, günlük sorunlardan ve toplumsal değerlerden uzaklaşarak daha bireysel hale gelmelerinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Çalışma yaşamında bireyselleşerek büyük ölçüde birbirlerinden kopan, aralarına çalışma hayatları dolayısıyla sınırlar koyan insanların özellikle dini bayramlar vasıtasıyla yeniden sosyal bir birey olduğunu ve resmi sınırları aşarak tekrar buluştuklarını kaydeden Prof. Dr. Aktay, şöyle devam etti:

''Bayramlar vasıtasıyla insanlar yeniden bir araya geliyorlar. Birlikte yaşamanın, paylaşmanın anlamını ve önemini kavrıyorlar. İş yaşamında bireyselleşen ve yalnızlaşan insan, bayramlar sayesinde yalnız olmadığının farkına varıyor. Modern dünyanın ürettiği atomizasyon ve yabancılaşma sorununun aşılmasında önemli bir yere sahip olan bayramlar, böylece insana sosyal bir varlık olduğunu da yeniden hatırlatıyor. Ayrıca sürekli kendi iş adacığında çalışanlar zamanla motivasyonlarını da kaybeder ve bu durumdaki bir insanın üretime katkısı da hiçbir zaman yeterli düzeyde olmaz. Bu anlamda tatiller ve özellikle dini bayramlar bu motivasyonun yeniden sağlanması ve insanın daha üretken hale gelmesi açısından da çok önemli.''

-JAPONYA'DA RESMİ TATİL 15 GÜN-

Prof. Dr. Aktay, hem ileri teknolojiye sahip olmasıyla hem de geleneklerine bağlığı ile bilinen Japonya'da 15 gün resmi tatil yapıldığını bildirerek, şöyle konuştu:

''Dünyanın en çalışkan milletinin Japonlar olduğunu söyleriz. Onlar, 15 gün resmi tatil yapıyorlar. Bunun yanında ekonomik anlamda da dünyanın gerisinde kalmıyorlar, hatta önünde gidiyorlar. Hem günün şartlarına göre geleneklerini yaşatıyorlar, hem de ekonomilerini daha iyi noktalara taşımak için sürekli çalışıyorlar. Şu unutulmamalıdır, yaşatılan değer ve gelenekler bir toplumu daha güçlü kılar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*