9 ilin çiftçilerine borçlarını 1 yıl erteleme fırsatı

9 ilin çiftçilerine borçlarını 1 yıl erteleme fırsatı.16340
  • Giriş : 22.05.2008 / 16:16:00
  • Güncelleme : 22.05.2008 / 17:05:20

Hükümet, kuraklık nedeniyle 9 ildeki çiftçilerin borçlarının 1 yıl ertelenmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kuraklıktan etkilenen çiftçilerin borçlarının faizsiz olarak 1 yıl erteleneceğini açıkladı.

TRT'de katıldığı programda soruları yanıtlayan Eker, ekonomi yönetimin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 9 ilde yaşanan kuraklık için öngördüğü tedbirler hakkında bilgi verdi.

Mehdi Eker, birkaç aydır, genel olarak Türkiye'deki yağış oranlarını izlediklerini belirterek, şu ana kadar il ve ilçe düzeyinde kuraklığın etkilerini tespit ettiklerini söyledi.

Çiftçi bazında hasar tespitinin tamamlanmasının ardından, destekleme tedbirlerinin devreye sokulacağını ifade eden Eker, ''Çiftçi bazında hasar tespit çalışması tamamlandığı zaman, kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize tohumluk desteği ödeyeceğiz. Bir de borçlarını faizsiz olarak bir yıl süreyle erteleyeceğiz. Ekonomi yönetimi dün yapılan toplantıda bu kararı aldı'' dedi.

Mehdi Eker, kuraklıktan etkilenen çiftçilerin zararlarının tespit edilmesinden sonra destekleme tedbirlerini devreye sokulacağını söyledi.

Son günlerde artan kene vakaları konusunda alınan tedbirleri de anlatan Mehdi Eker, birimler arası koordinasyonun önemini vurgulayarak, bu amaçla geçen yıldan beri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında kene ile mücadele konusunda işbirliği yapıldığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious