9 kişilik çete çökertildi

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan eş zamanlı operasyonda, rakiplerinin kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine girmemeleri için baskı ve tehdit uygulayan 9 kişilik çete çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis, Zonguldak'ın Kozlu beldesinde Ragıp K.'nın, etrafına topladığı değişik suçlardan sabıkalı kişilerle birlikte yasadışı faaliyetler içerisine girdikleri, vatandaşların üzerinde baskı ve korku oluşturarak tehdit, senet tahsilatı, ihaleye fesat karıştırma gibi değişik suçlar işledikleri duyumları üzerine harekete geçti.

Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı'yla eş güdümlü bir operasyon düzenledi. Yürütülen çalışmalar sırasında, organize suç örgütünün Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihalelere katılmak isteyen şahıslara baskı ve tehdit uygulayarak, ihalelere girmelerine engel oldukları, bir takım gizli bilgileri sızdırarak ihalelere fesat karıştırdıkları ve haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

"Kozlu" kod adlı operasyon sonucunda, örgüt lideri Ragıp K. ile örgüt üyeleri M.Ö., S.Ç., B.Y., E.E., A.K., U.Z., M.T. yakalanırken, A.Ö. firar etti. Yakalanan 8 kişinin evlerinde ve üzerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet tabanca ve 750 gram Hint keneviri tohumu ele geçirildi.

Yakalanan 8 kişi, "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, suç örgütüne üye olmak ve kamu kurum ihalelerine fesat karıştırmak, uyuşturucu madde ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan mahkemeye çıkartıldı. Sanıklardan çete lideri Ragıp K., M.Ö., M.T., E.E. tutuklanırken, 4 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. A.Ö.'nün aranmasına ise devam ediliyor.

ZEHİR TACİRLERİNE AMAN YOK

Bu arada Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu madde ticareti yaparak gençleri zehirleyen kişilere yönelik düzenlediği operasyonlarda 2 kişiyi gözaltına aldı.

Ekipler, İstanbul'dan temin ettikleri uyuşturucu nitelikli hap ve esrar maddesini Zonguldak'a getirerek eğlence yerlerinde pazarlayacakları ihbarı üzerine harekete geçti. Operasyonda yakalanan iki kişinin üzerinden 650 gram esrar maddesi ile 110 adet ecstacy hap ele geçirildi. Sanıklar, hazırlanan soruşturma evrakıyla birlikte mahkemeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious