9 kişinin katilii sürücüye rekor ceza

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Ankara'da, 8'i Dışişleri Bakanlığı personeli, 9 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı trafik kazasının duruşmasında özel halk otobüsü sürücüsü Celal Bozkurt'a 22 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mahkeme, sanık Celal Bozkurt'un ilk olarak eylemine uyan 5237 sayılı TCK'nın 85/2. maddesi gereğince, kazanın oluş biçimi, sanığın taksire dayalı kusurunun ağırlığı ve meydana gelen zarar ve tehlikenin büyüklüğünü göz önüne alarak, kanunda hükmedilen cezanın üst sınırı olan 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sürücü Bozkurt'un cezası, hava şartlarına rağmen aracı süratli kullanmak ve gereken özeni göstermemesinden dolayı TCK'nın 22/3. maddesinde yer alan ''bilinçli taksir'' hükmüne göre yarı oranında artırılarak, 22 yıl 6 ay hapis cezasına çıkarıldı. Mahkeme ayrıca Bozkurt'un ehliyetinin üç yıl geri alınmasına karar verdi. Bozkurt'un kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ile yaralananlara avukatlık asgari ücret tarifesine göre 900'er YTL vekalet ücreti ödemesine karar verildi.

Mahkeme, aynı kazaya karışan diğer araç sürücüsü Ferhat Özel'i de üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından dolayı beraat ettirdi.

Cumhuriyet Savcısı Ali Özdeş tarafından verilen esas hakkındaki mütalaada, sanık Celal Bozkurt'un 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 85/2 ve 22/3-4 maddeleri uyarınca, ''bilinçli taksir sonucu birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermekten'' 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

23 Ocak 2006 tarihinde Batıkent Kavşağı yakınlarından Celal Bozkurt idaresindeki 06 ZKM 84 plakalı yeşil özel halk otobüsü, Ferhat Özel'in kullandığı servis aracına arkadan çarptıktan sonra, bariyerleri aşarak karşı yönde gelmekte olan 06 C 3328 plakalı Avni İlçe yönetimindeki Dışişleri Bakanlığı'nın idari personelini taşıyan servis aracına çarpmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious