9 PKK sanığı hakim önünde

9 PKK sanığı hakim önünde.10284
  • Giriş : 02.06.2008 / 11:49:00

Kocaeli ve İstanbul'da terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen ve 11,5 kilogram patlayıcı ele geçirilen operasyona ilişkin yargılanan 9 sanığın, 4,5 ile 32 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar H:K, E:P, Z.T, H.G, A:T ve L.Y. katıldı. Tutuksuz yargılanan 3 sanık ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada esas hakkında görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanıklardan Z.T.'nin terör örgütü PKK'nın üyesi olduğunu, sahte kimlikle yakalandığını ve 11,5 kilogram A-4 tipi patlayıcı maddeyi bulundurup diğer sanıklara taşıttırdığını kaydetti.

Sahte kimlikle yakalanan sanıklardan A:T'nin de terör örgütü PKK'nın kamplarında kaldığını ve eğitim gördüğünü ifade eden savcı, sanıklar H,G ve H. K'nın ise patlayıcı maddeyi taşıdığını belirtti.

Mütalaada, sanıklardan Z.T ve E. P.'nin, ''yasa dışı örgüte üye olmak'', ''patlayıcı madde atmak, taşımak'' ve ''resmi belgede sahtecilik'' suçlarından, 14 yıldan 32'şer yıla kadar hapisle cezalandırması istendi.

H.K ve H.G.'nin ''yasa dışı örgüte üye olmak'' ve ''patlayıcı madde taşımak'' suçlarından 12 yıldan 27'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istenen mütalaada, benzer suçlardan yargılanan Adnan Titiz'in 9,5 yıldan 20 yıla, L.Y ile R. Y.'nin ise 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada, sanıklardan M.K.nın ''yasa dışı örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla, Vedat Yiğit'in de ''patlayıcı madde bulundurmak'' suçundan 4,5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Duruşmada söz alan sanıklardan Z.T., cumhuriyet savcısının kendisi hakkındaki patlayıcılarla ilgili beyanlarına katılmadığını belirterek, ''Çünkü çantadaki içinde ne olduğunu bilmediğim şeyler bana ait değil. Bu yüzden suçlamaları kabul etmiyorum. Ben, örgüt üyeliğimi samimi şekilde kabul ettim'' dedi.

Örgüt üyesi olmadığını savunan sanık L. Y. ise çocuklarının perişan olduğunu belirterek, tahliyesini istedi.

Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, esas hakkındaki savunmalarını yapmaları için duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious