9 Türk'ün hayatını kaybettiği yangın Alman basınında

9 Türk'ün hayatını kaybettiği yangın Alman basınında.18442
  • Giriş : 06.02.2008 / 15:10:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:52:56

Alman basını, Ludwigshafen kentinde 9 Türk'ün hayatını kaybettiği yangınla ilgili haberlere bugün de geniş şekilde yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik'in bazı açıklamalarını eleştirdiği sözlerine yer verdi.

Gazeteye göre, Schaeuble, "Bazen büyükelçilere de görgü öğretmek lazım" diye konuştu.

Bild gazetesi:
Bild gazetesi, "Yaşıyor - Alev Cehennemindeki Bebek" başlığıyla birinci sayfada yayımladığı haberde, amcası Kamil Kaplan (32) tarafından yangından kurtulması için pencereden aşağıya atılarak, Türk kökenli polis Hakkı Paker tarafından kurtarılan 11 aylık Onur'un fotoğrafına yer verdi.

Gazetenin iç sayfalarında da Kaplan'ın "Bebeği öptüm ve pencereden aşağıya attım" şeklindeki sözlerinin başlığa taşındığı haberde, Kamil Kaplan olayı şöyle anlattı:

"İki kız kardeşim ve kayın biraderim pencerede duruyorduk. Bebek benim yeğenim Onur'dur. Onu aşağıya bırakmak son şanstı. Binanın önünde bir polis duruyordu. Gözlerine baktım ve iyi olacağına inandım. Polis ceketini çıkardı ve bir tente gibi önünde tuttu. Onur'u bir kez daha öptüm ve onu aşağıya bıraktım."

Kaplan ve yanında bulunan kişilerin sonuçta yine de yangından kurtuldukları, ancak Kaplan'ın annesi Medine Kaplan'ın (48) hayatını kaybettiği, Onur'un anne ve babasının da duman zehirlenmesi ve kırık çıkıklarla hastaneye kaldırıldıkları belirtildi.

Berliner Kurier:
Berliner Kurier gazetesi ise "Bir Yangın Şeytanı mıydı?" başlığıyla verdiği haberde, Aylin ve Bedriye adlı kız kardeşlerin yangından önce bina içindeki merdivenlerin yanında yangın çıkaran bir kişiyi gördükleri yolundaki sözlerini hatırlattı.

B.Z:
B.Z gazetesi de "Saldırı mıydı?" başlığıyla verdiği haberde, 2006 yılının ağustos ayında da aynı binaya yanıcı madde atıldığını ve suçluların bugüne kadar yakalanmadığını bildirdi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung:
Gazete, Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Türkiye'de yangınla ilgili olarak yaptığı açıklamalara yer verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinden olay yerine Türk uzmanların gönderilmesine izin verilmesini rica ettiğini belirten Schaeuble, "Bundan tabii ki memnuniyet duyarız. Alman makamlarına duyulan güvensizliğin yersiz olduğunu bilmemize rağmen Türk hükümeti bunu yapabilir" dedi.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik'in bazı açıklamalarını eleştiren Schaeuble, "Bazen büyükelçilere de görgü öğretmek lazım" diye konuştu.

İrtemçelik'in, "bazı Alman politikacıların yangın sebebi henüz kesinleşmeden olayın yabancı düşmanı bir saldırı olmadığı yönünde açıklama yapmalarını garip karşıladığı" şeklindeki sözlerini eleştiren Schaeuble, bu eleştirisini İrtemçelik ile yapacağı bir özel görüşmede dile getireceğini söyledi.

Die Welt:
Die Welt gazetesi de "Türk Güvensizliği" başlığıyla yayımladığı bir yorumda, yangının sebebinin henüz kesinlik kazanmadan Türkiye'nin kendi uzmanlarını olay yerine göndermek istemesinin, Alman makamlarına duyulan güvensizlikten ya da bazı olayların gizleneceği endişesinden kaynaklandığı, Schaeuble'nin bu güvensizliği görüşmelerinde gidermeye çalışacağı görüşüne yer verildi.

Yorumda, yangın sebebinin yabancı düşmanı bir olaydan kaynaklanması durumunda da Almanya'nın bir hukuk devleti olarak olayı çözeceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious