9 yıllık kan davası bitti

  • Giriş : 17.01.2006 / 00:00:00

Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Konuk köyünde, Kara bile Dal aşiretleri arasında 9 yıl önce başlayan kan davası belediye makamında düzenlenen barış töreniyle sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kara ve Dal aşireti mensupları belediye başkanlığı makamında el sıkışıp birbirlerine sarıldı, aradaki düşmanlığı toprağa gömdüklerini, ilişkilerde yeni bembeyaz bir sayfa açtıklarını dile getirdi, ardından beraberce baklava yiyip bu güzel anı kutladı.

9 yıl önce talihsiz olayların olduğunu, bir yerden sonra bu kırgınlıkların bir yana bırakılıp kucaklaşmanın gerekliliğini dile getiren Kaymakam Çakıcı, burada barış ortamının sağlandığını belirterek bu tür güzelliklerin örnek teşkil etmesini temenni etti.

Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi geçmişte yapılan hataların üzerine yenileri eklenerek sürdürülmemesi gerektiğini vurgulayarak "Fani dünyada kardeşçe yaşamak varken neden üstelik aynı köyden iki aile neden düşman olarak yaşasın. Biz iki ailenin barışmasını sağlamak, kırgınlıklarını ortadan kaldırıp kardeşçe yaşamamalarını sürdürmek için görüştük. Bu iki aileyi barıştırdığımız için büyük mutluluk duyuyoruz" şeklinde konuştu.

2 aile arasındaki kan davası 9 yıl önce Konuk köyünde arazi sulama yüzünden çıkan kavga sonrasında Sırmalı jandarma karakolunun köprüsünde Dal ailesinden Mehmet Dal, Kara ailesinden Hilal Kara'nın oğlu Mehmet Kara'yı silahla vurarak ölümüne sebep olması üzerine başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious