9 yöremiz Dünya Mirası'na girdi

  • Giriş : 28.12.2007 / 14:13:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin Dünya Mirası'na giren 9 yöresi bulunduğunu belirterek, ''Mardin'le ilgili gayret içindeyiz. Olursa 10 olacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Günay, Denizli Valisi Hasan Canpolat, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyetle Pamukkale Ören Yeri'nde incelemelerde bulundu.

Antik bölgedeki ziyaretlerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Günay, Pamukkale Ören Yeri ve travertenlerin bulunduğu bölgede, doğanın korunması açısından geçmiş yıllara nazaran önemli gelişmeler kaydedildiğini belirtti.

Travertenlerin yakınında bulunan yapıların kaldırılmasının doğanın korunması açısından önemli gelişme olduğunu vurgulayan Günay, ''Antik kentin giriş ve çıkışlarına yapılacak elektronik sistem sayesinde de kaçak girişler önlenecek'' dedi.

Bölgeye yaptığı gezi kapsamında yapılabilecek çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunduklarını ifade eden Bakan Günay, şunları kaydetti:

''Hamam yapısının çevresinin daha geniş bir açık hava müzesi haline getirilmesi gündemde. Bu kadar ören yeri ve tarihi zenginliği olan Denizli'nin gerçek büyük bir müze sahibi olmaması büyük bir eksiklik. Kent merkezinde böyle bir müze oluşturulması yönünde en kısa sürede çalışmaya başlayacağız. Ocak ayı içinde, bölgenin tamamının aydınlatılması konusunda ihale yapılarak, gelecek yaz mevsiminden önce Pamukkale ve Hierapolis'in gece gezilmesi sağlanmaya çalışılacak. Araçların ören yerine girmemesi, doğru bir uygulama. Sabahın erken saatlerinden itibaren keyifle yürüyoruz. Turistik amaçlı gelenlerin de mezarlıktan başlayarak bütün bu araziyi çok keyifle gezeceğini umut ediyorum. Yürümek istemeyenler için de üstü açık, çevreyi anlatan rehberlerin bulunduğu bir araç düzenlemesi gelecek yıldan itibaren burada sağlanabilir.''

Türkiye'nin tarihi eser zenginliği yönünden çok şanslı bir ülke olduğunu vurgulayan Günay, ''Türkiye'nin Dünya Mirası'na giren 9 yöresi var. Mardin'le ilgili gayret içindeyiz, olursa 10 olacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious