9. Cumhurbaşkanı Demirel'den '12 Eylül' yorumu

9. Cumhurbaşkanı Demirel'den '12 Eylül' yorumu .12383
  • Giriş : 12.09.2007 / 16:28:00

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ODTÜ'de düzenlenen, "Uluslararası Orta Asya" konferansına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 12 Eylül'ün bir devlet bunalımı olduğunu belirterek, Halkın 'Karışıklıkları asker müdahale ederek, düzeltir' gibi bir anlayış içerisine girmesine yol açar' dedi.

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) düzenlenen, "Uluslararası Orta Asya" konferansına katıldı. Konferansta söz alan Demirel, Orta Asya'daki küresel aktörler ve oluşturulan birliklere değindi. Türkiye'nin bölgeyle olan ilişkilerine de konuşmasında yer veren Süleyman Demirel, konferans çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin bu günün 12 Eylül'ün 27. yılı olduğunu hatırlatması üzerine Demirel, 12 Eylül'ün büyük bir hadise, bir devlet bunalımı olduğunu dile getirdi. Demirel, "Biz, bu ince, narin coğrafyada bu tür bir olayın meydana gelmesini istemezdik. Ancak yaşananlara rağmen Türkiye'yi ayakta tutacağız, bu doğrultuda çalışacağız" diye konuştu.

Her şeyin kurallar dahilinde olmasını kendisinin de dilediğini belirten Demirel, bazen 12 Eylül gibi istekler dışında, rutin işleyişin dışındaki gelişmelerin de yaşanabildiğini söyledi.

12 Eylül'ün devlet ve hükümete olan güveni zedeleyip zedelemediği yönündeki bir soruya Demirel, "Elbette devlet ve hükümete olan güven sarsılır. Bunun yanında halkta bir beklenti oluşur. Tüm karışıklıkları asker gelir düzeltir anlayışı oluşur." yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious