9. İncirliova İncir ve Kültür Festivali

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Aydın'ın İncirliova ilçesinde geleneksel olarak düzenlenen İncir ve Kültür Festivalinin 9.'su Tolga Çandar konseri ve yarışmalarla devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çeşitli yarışma ve gösterilerin sunulduğu festivalde en ilgi çeken bölüm incir yeme yarışması oldu.
İncirliova Kültürpark'ta düzenlenen programa Vali Mustafa Malay, Tertip Komitesi Başkanı İncirliova Kaymakamı Cafer Sarılı, CHP Aydın Milletvekilleri Mesut Özakçan, Mehmet Semerci, Özlem Çerçioğlu, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Rıza Acar, AK Parti İl Başkanı Mehmet Erdem, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser, davetliler ve incir üreticileri katıldı.

Festival kapsamında düzenlenen en iyi incir ve incir bahçesi yarışmasında Kamuran Benlioğlu isimli üretici birinci oldu. Yarışmada Hidayet Öztürk ikinci, İsmail Özpınar ise üçüncü oldu. Dereceye giren çiftçiler altınla ödüllendirildi.

Aynı anda incir yemeye başlayan yarışmacıların incir yemede gösterdikleri performans herkes tarafından alkışlandı. Yarışmada Muhsin Bulut isimli şahıs yaklaşık 80 saniyede 15 adet inciri yiyerek birinci olurken, incirleri 81 saniyede yiyen Güven Şimşek ikinci ve 90 saniyede bitiren Erkan Solmaz ise üçüncü oldu.

İncirliovalı efelerin Zeybek gösterileriyle renklenen festivalin en ilgi çeken yarışması ise usulüne uygun en fazla inciri en kısa sürede yeme yarışması oldu. Binlerce kişi ve protokol önünde tamamı erkeklerden oluşan yarışmacılar bu defa en kısa sürede en fazla inciri yiyebilmek için yarıştılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious