90 bin kamu işçisi greve hazırlanıyor!

90 bin kamu işçisi greve hazırlanıyor!.13503
  • Giriş : 25.06.2009 / 12:50:00

Hükümet ile Türk-İş arasında yürütülen kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç çıkmayınca...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1 Ocak 2009 itibarıyla yürürlüğe girmesi gereken toplu iş sözleşmeleri için Haziran ayının sonuna gelinmesine rağmen anlaşma sağlanamaması Türk-İş'e bağlı sendikaları grev sürecine soktu.

Kamuda, 111 kamu iş yeri ve işletmesinde çalışan 269 bin 84 işçi adına yürütülen görüşmelerde, 89 bin 915 işçiyi kapsayan grev kararları alındı.

Halen arabulucu aşamasında bulunan ve 96 bin 312 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerinde de anlaşma sağlanamaması halinde kısa süre içerisinde grev kararları alınması bekleniyor.

İş kollarında grev yasağı bulunan 3 bin 851 işçi için Yüksek Hakem Kuruluna başvuruldu. Bu işçilerin toplu iş sözleşmesi için son kararı kurul verecek.

Türk-İş, hükümete sunduğu toplu sözleşme teklifinde, ücretleri bin 230 TL'nin altında olan işçilerin ücretlerinin öncelikle bu seviyeye çekilmesi önermişti.

Konfederasyon, ücret zamlarının, toplu iş sözleşmesinin birinci yılı için enflasyon, refah payı ve verimlilik artışları dikkate alınarak yüzde 20, ikinci yıl için ise birinci yılda gerçekleşen enflasyon üzerine 4 puan refah payı eklenerek belirlenmesini istemişti. Türk-İş, sosyal yardımların da yüzde 40 artırılması talebinde bulunmuştu.

Konfederasyon ayrıca, iş yerlerinde ortaya çıkan ücret dengesizliklerinin giderilmesini önermişti.

Hükümet ise kamu işçilerine toplu sözleşmelerin ilk yılında altışar aylık dönemler halinde yüzde 3 3, ikinci yılında yüzde 2,5 2,5 zam teklif etmişti. Teklifte, enflasyonun ikinci yıl için öngörülen zammın üzerinde gerçekleşmesi halinde enflasyonun farkının da ücretlere yansıtılacağı belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*