90 bin zararsız parazitoit toprağa salıverildi

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Mardin Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri süne ile mücadele çerçevesinde Suriye sınırında 90 bin adet yararlı parazitoti böceğini 35 bin dekar alana bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güneydoğu'da artık süne ile mücadelede biyolojik mücadele başlattıklarını belirten Mardin Tarım İl Müdürü Veysi Abdulsamedoğlu, "Bakanlığımız tarafından birçok ilde olduğu gibi Mardin'de de kimyasal ilaçlamayı ortadan kaldırmak için başlatılan süne ile biyolojik mücadele çalışmaları büyük bir hızla gerçekleştirilmektedir" dedi.

Yeşil kuşak ve parazitoit salımı adı altında iki önemli çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Abdulsamedoğlu, "Yeşil kuşak kapsamında şu ana kadar Merkez, Kızıltepe ve Derik ilçelerinde 40 bin adet fidan dağıtılmıştır. Biyolojik mücadele gereği doğadaki faydalı böceklerin çoğalmasını sağlamak maksadıyla yeşil alan oluşturmak gerekiyor. Bunun içinde ağaçlandırma çalışmaları yanında bu yıl Kızıltepe ve Derik ilçelerinde 15 bin dekar Nusaybin ilçesinde 35 bin dekar alana ise toplam 90 bin parazitotti böceğinin salımını Suriye sınırında gerçekleştirdik" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious