90 gün tecilli hapis

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

"Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" dediği için yargılanan İP Genel Başkanı Perinçek 90 gün hapis ve 29 bin 873 İsviçre Frangı para cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Perinçek, hakimin kininin ortaya çıktığını belirterek, "Irkçı bir karar. İşin peşini bırakmam. Temyize gideceğiz" dedi.

İsviçre’nin Lozan Kenti’nde, Ermeni soykırımının emperyalist bir yalan olduğunu söyleyerek, ırkçılık karşıtı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanan İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, 90 gün tecilli hapis ve toplam 29.873,55 İsviçre Frangı (34.650 YTL) para cezasına çarptırıldı.

Kararı dün açıklayan Lozan mahkemesine göre Perinçek, aynı suçu 2 yıl içinde tekrar işlerse, 90 günlük hapis cezası, günlüğü 100 İsviçre Frangı üzerinden para cezasına çevrilecek ve 9 bin İsviçre Frangı daha para cezası ödeyecek.

Mahkeme, bunun dışında 3 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırdığı Perinçek’in, bu parayı hemen ödemediği takdirde 30 gün hapis yatmasına karar verdi. Perinçek, ayrıca bin İsviçre Frangı sembolik olarak buradaki Ermeni cemaatine ödeyecek. Mahkeme masrafı olarak 5.873,55 İsviçre Frangı ödemesine hükmedilen Perinçek’in, aleyhinde dava açan Sarkis Şahinyan’a da 10 bin İsviçre Frangı ödemesi istendi.

KİN AÇIĞA ÇIKTI

Lozan’da yargılanan Perinçek, hakkındaki karara sert tepki gösterdi. Perinçek, Lozan mahkemesinin verdiği kararla ilgili olarak, "Bu karar, İsviçreli hakimin Türkiye’ye ve Türk ulusuna karşı duyduğu kinin açığa vurulmuş somut kanıtıdır" dedi. Perinçek dava hakimi Pierre Henri Winzap’ın duruşmanın ilk gününden itibaren taraf tuttuğunu gösterdiğini belirtti. Perinçek, "Hakim Winzap bugünkü kararı okurken Türkiye’ye ve Türk ulusuna karşı içindeki kini ve ön yargıları dışa vurdu. Hakimin tavrı duruşmanın başından beri belliydi" dedi.

Hakimin bu kararına rağmen duruşmanın İsviçre’de olumlu bazı gelişmelere vesile olduğunu ifade eden Perinçek, "Şunu söyleyebilirim ki, sözde Ermeni soykırımını ’inkar’ yasası artık İsviçre’de tartışılıyor. Tarihin yargılanamayacağı görüşü toplum içinde hızla yayılıyor. Tüm bu gelişmeler bu yasanın değişmesine hız kazandıracaktır" diye konuştu.

TEMYİZE GİDECEĞİZ

Karara şaşırmadığını belirten Perinçek şöyle devam etti: "Irkçı bir dava. Karara şaşırmadım, zaten bekliyordum. Gereği yapılacak. Hakkımı kullanarak 5 gün içinde bir üst mahkemeye temyize gideceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız. AİHM’ye kadar gideceğiz. Ama her şey bitmiş değil. İsviçre adaletine olan güvenimi hálá koruyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious