90 ton altının peşine düştüler

90 ton altının peşine düştüler.14564
  • Giriş : 06.06.2009 / 22:39:00

Giresun'un Bulancak ilçesi bir buçuk aydır hummalı bir kazı çalışmasına ev sahipliği yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışmaların yeraltı şehri "Kırım Krallığı''nı ortaya çıkarması bekleniyor ama işin gerçeği, defineciler yerin metrelerce altında olduğuna inandıkları hazinenin peşinde. İlçe yöneticileri "altın bizim için ikinci planda, önemli olan ortaya çıkacak yeraltı şehri" dese de şehirde herkes 90 ton altını konuşuyor.

Defineciler 45 gündür ''Kırım Krallığı'' medeniyetini, daha doğrusu krallığa ait olduğu iddia edilen hazineyi bulmak için kazı çalışması yapıyor.

Yaklaşık bir yıllık araştırma ve planlamanın ardından başlatılan kazı çalışmasında, şehrin gözetleme kulesinden aşağıya doğru iniliyor.

30 metrenin üzerinde sondaj yapan kazı ekibi, bu süre içerisinde arama çalışmalarına 200 bin lira harcadı. Kazı ekibi, dile kolay tam tamına 90 ton altının bulunduğu sanılan hazineyi ortaya çıkarma hayalinin heyecanını yaşarken, ilçe yöneticileri ise hazineyi değil, ortaya çıkacak yeraltı şehrinin bölgeye sağlayacağı turizm katkısını düşünüyor.

Bir yanda büyük bir define, bir yanda da ortaya çıkacak bir medeniyetin izleri. Kazı herkesi farklı heyecanlandırsa da herkesin ağzında az değil, tam 90 ton altın mırıldanmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*