90 yıldır cesedi bozulmadan uyuyor

90 yıldır cesedi bozulmadan uyuyor.15098
  • Giriş : 17.05.2009 / 04:37:00
  • Güncelleme : 16.05.2009 / 23:57:24

Rosalia Lombardo tam 90 yıldır cesedi hiç bozulmadan sanki bir bebek gibi uyuyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugünlerde dünyada H1N1 olarak bilinen domuz gribinin bir benzeri olan İspanyol giribi sadece Avrupa'da 25 milyon kişinin ölümüne sebep oldu. Bunlardan biri de İtalyan general Mario Lombardo'nun minik kızı Rosalia Lombardo idi. Küçük kız İspanyol gribinden hayatını kaybettiğinde bu acıya dayanmak babasına çok zor geldi. Acısını bir nebze olsun hafifletmek isteyen general Lombardo, kızını mumyalamak istedi. O yıllar sonra bile kızının sanki uyuyormuş gibi bin cam faunusta insanlara gülmesini istiyordu.

Bu işi yapacak adamı İtalya'nın Sicilya bölgesinde buldu. Mumya ustası Alfredo Salafia küçük kızı mumyalayarak camdan bir mezarın içine koydu. Ancak Salafia mumyalamada nasıl bir yöntem kullandığını kimseye söylemedi. Ustalığının sırrını kendisiyle birlikte mezara götürdü. Şu anda İtalya'nın Palermo kentinde bir müzede bulunan küçük kızın nasıl mumyalandığının sırrını bulmak için arkeologlar yıllarca araştırma yaptı.

Ama bu sırrı çözmek Palermo Üniversitesi'nde çalışan arkeolog Piombino Mascali'ye nasip oldu. 1999 yılından bu yana mumya ustası Salafia'nın sırı üzerinde çalışan Mascali, bir el yazması eser buldu. Salafia küçük kızı nasıl mumyaladığını burada detaylı bir şekilde açıklamıştı. Mascali, el yazmasının tıp tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.

Bilim adamları Salafia'nın küçük kızın kanını kimyasal bir madde ile değiştirdiğini tahmin ediyorlardı. Ama el yazmasına göre Salafia, Rosalia Lombardo'nun damarlarına alkol ve salisil karışımı bir sıvı enjekte etti. Mascali bulduğu el yazması üzerinde araştırmalarına devam ediyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*