900 DTP'li, 'canlı kalkan' olarak Şırnak'a gitti

900 DTP'li, 'canlı kalkan' olarak Şırnak'a gitti.17172
  • Giriş : 04.02.2008 / 00:34:00
  • Güncelleme : 05.02.2008 / 00:35:24

Şırnak’ın Kasrik Beldesi’ne gitmek için toplananlar Van ve Hakkari DTP binasında bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP'nin, terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonların durdurulması için Şırnak ve çevresinde çadır kurma eylemine katılmak üzere Van’dan 65 araçla 400, Hakkari ve ilçelerinden ise 100 araçla 500 kişi yola çıktı. Uğurlama törenine katılan DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Türkiye’deki 70 milyon insanın sınır ötesi operasyonlara, savaşa, öldürülmelere ve şiddete karşı olduğunu söyledi.

Şırnak’a bağlı Kasrik Beldesi’ne gitmek için toplanan kalabalık Van ve Hakkari DTP binası önünde bir araya geldi. Hakkari’de yaklaşık 500 kişiden oluşan kalabalık Kürtçe ‘Yaşasın özgürlük’, ‘Barışa uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Daha sonra DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani bir konuşma yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çıkan sınır ötesi operasyon kararından sonra yüze yakın savaş uçağının canlıları ve insanları bombalamaya başladığını ileri süren Geylani şöyle konuştu:

“Yetkililer, her ne kadar PKK’ya dön çağrısı yapıyorlarsa da bunun inandırıcı bir tarafı yok. Dön çağrısı ile birlikte, tarihte belki görülmemiş, yüze yakın savaş bombardıman uçaklarıyla ülkenin coğrafyası, canlıları ve insanları bombalanıyor. Yani bu demektir ki, ‘ülkeye gelmeyin.’ Zaten geliş çağırısı da çok onur kırıcıydı. Gelin annenizin koynuna girin. Oysa ki bunlar ilkokuldan kaçmış çocuklar değil. kendi inançları doğrultusunda bir mücadele veriyorlar. Silahla, savaşla, silahlı çatışmayla dünyanın hiç bir yerinde ülkenin sorunları çözülmemiştir. Ancak diyalog, demokrasi ile çözülmüştür. Onun için ‘silahlarınızı bırakın, ülkenize dönün. Ülkenizin demokratik ve barışçıl kalkınmasına, ekonomik ve kültürel hamlesine katılın.’ Böylesi bir çağrı yanıt bulabilir diye düşünüyoruz. Böyle bir çağrının olması durumunda DTP olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ne yazık ki bu çabalar heba olmuştur. Bu nedenle halkımızın, uzun bir dönemdir başlatmış olduğu ‘Ede bese’ (Yeter artık) çağrısı, bu kışın ortasında da son olarak demokratik çözüm yürüyüşüne dönüşmüştür. Bu yürüyüşün amacı, sınır ötesi operasyonların son bulması, şiddetin, çatışmanın son bulmasıdır ve bu ülkede herkesin kendi kültürüyle kendisini ifade edebilmesi için böyle bir yürüyüş oldu.”

‘CANLI KALKAN OLACAĞIZ’

Van’da parti binası önünde toplanan kalabalığa hitap eden DTP İl Başkanı Abdurahman Doğar da, Gabar ve Cudi’de kendilerini canlı kalkan olarak konuşlandıracaklarını söyledi. Doğar şöyle dedi:

“Canlı kalkan olarak gideceğiz. Cumhuriyet tarihinden bu yana Kürtlere yönelik yürütülen politikalar konusunda, en büyük sivil eylemimizi bugün gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Amacımız bu sorununu çözümü konusunda ısrarla savaşı dayatanlara, köylerimizi, ovalarımızı, dağlarımızı bombalayarak çözüm isteyenlere cevap vermektir. Bu topraklarda akan her kan bizim kanımızdır. Bu topraklarda ölen her can bizi canımızdır. Dağdaki gerillaların savaşa giden askerlerin, polislerin artık ölmesini istemiyoruz.”

Daha sonra grup, alkışlar eşliğinde araçlara binerek yola çıktı. Van’dan giden grup, geceyi Batman’da geçirdikten sonra yarın Diyarbakır’a hareket edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious