90'lı yıllara götürülmeye çalışılıyor

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu saldırı yapılarak ülkenin 90'lı yıllara götürülmeye çalışıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır'da dün akşam meydana gelen ve 11 kişinin ölmesine sebep olan patlamayla ilgili bir açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu saldırı yapılarak ülkenin 90'lı yıllara götürülmeye çalışıldığını söyledi.

İstanbul dönüşü havaalanında yaptığı basın açıklamasında Başkan Baydemir'in oldukça üzgün olduğu gözlendi. Bir insan olarak büyük üzüntü yaşadığını dile getiren Baydemir, barış çağrısının yapıldığı bir zamanda böyle bir patlamanın meydana gelmesini provakasyon olarak nitelendirdi. Bir tek insanın dahi yaşamını yitirmesin diye barış çağrısı yaptıklarını belirten Baydemir, "Bütün sorunlarımızı diyalog yoluyla aşalım diye barış çağrısı yaptık. Ama aradan 24 saat geçmeden bu hunharca saldırı meydana geldi. Ailelerimizin acısını yüreğimde derinden yaşıyorum. Yaralılarımıza geçmiş olsun diyorum. Bu acı insanlarımızın acısıdır, bütün kentin acısıdır. Hatta bütün Türkiye'nin acısı olmalıdır, bütün insanlığın acısı olmalıdır. Bu olayın bir daha yaşanmaması için ne yapılması gerekiyorsa onu biran önce ama biran önce yaşama geçirmemiz gerekiyor." dedi.

"Açıkça sivillere düzenlenmiş, siviller hedef alınmış, barış isteği sapotaj edilmek istenmiştir. Bu çok açıktır. Bundan derin acı hissetmek gerekiyor." diyen Baydemir, ne olursa olsun akılla, sağduyulu metanetle barışa sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. İnsanların yaşamını yitirmediği ortamların biran önce hazırlanması gerektiğini kaydeden Baydemir, ülkenin ekonomik sosyal kalkınması olsun diye çalışıldığını ifade etti.

Yapılanın bir provakasyon olduğunu anlatan Baydemir, "90'lı yıllara, 96'lı yıllara, 92'li yıllara götürülmek istendiği açıktır. Esas yapılması gereken, bu provakasyonu boşa çıkarmak çabası içinde olmalıyız. Bu davranışı, elbirliğiyle ortaya koymalıyız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious