91 bin dev öğrenciden büyük başarı!

91 bin dev öğrenciden büyük başarı!.17178
  • Giriş : 03.03.2009 / 09:49:00

Malatya'da 91 bin ilköğretim öğrencisi, 3 yılda ürettiği projelerden elde ettiği 7 milyon TL gelirle, 5 okul yaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Malatya'da ilköğretimde okuyan 91 bin öğrenci, valiliğin öncülüğünde arı gibi çalışıp proje üretince, ortaya 7 milyon TL'lik bir bütçe çıktı. 5 ayrı okul öğretime açılırken, 2 anaokulunun yapım projesi sürüyor. Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz'ün başkanlığında, 91 bin dev öğrencinin, bizzat kendi ürettikleri projelerden el edilen gelirle yaptırdığı ve şu an içinde eğitim gördükleri okullar şunlar:

HATIRA ALTINI BASTIRILDI


* Yüzlerce kermes düzenlendi. Sadece geçen ay velilerinin yaptığı binlerce aşureyi öğrenciler satıp gelir elde etti.

* Kâğıt toplama kampanyası yapıldı.
* Trafo ve duvar boyama kampanyaları düzenlenip, dağa, taşa, kaldırıma, trafoların duvarlarına, resimler yapıldı. Boyanan duvarın ücreti alındı.

* 100 bin ağaçlık, sevgi ormanı oluşturuldu. Ağacın tanesi 1 TL'ye mal edilip, her ağaç dikiminden 2 TL toplandı. Malatya, hem orman kazandı, hem 100 bin TL.

* Darphaneye, Malatya'ya özel 150 adet hatıra altını bastırıldı. Tanesi 1500 liradan bastırılan altınların tanesi 5 bin liradan varlıklı kişilere satılıyor. Bu projeden elde edilecek 400 bin TL eğitimle ilgili giderlerin yanı sıra şehit ve gazi derneklerine de daire alınmasında da kullanılacak.

* Malatya halkından binlerce gönüllü, 18 ay boyunca 10'ar lira katkıda bulundu.

* Projenin finansmanında "öğrenci harçlığı" kullanılmadı. Etkinlikler, öğrencilerin derslerini ve sınavlarını engellemeyecek şekilde planlandı.
1- 91.000 Dev Öğrenci Sevgi İlköğretim Okulu. 2- Polis Amca İlköğretim Okulu. 3- Beyaz Birlik Anaokulu. 4- Öğretmenler İlköğretim Okulu. 5- Kamu Görevlileri Anaokulu. İki anaokulunun da yapımı sürüyor. Bunların dışında, ayakları veya elleri olmayan Ampüte Gaziler ile Muharip Gaziler dernekleri için birer daire satın alınacak. Şehit ve Gazi Yakınları Derneği'ne 60 bin TL'ye hizmet binası alındı. İşte 7 milyon TL'ye mal olan 5 okulun yapımına kaynaklık eden projeler:

* "Kültür Yayınları" adı altında kitaplar bastırılıp 300 bin TL gelir sağlandı.

* Kayısının tüm dünyada öğrenciler eliyle tanıtılmasına yönelik kartpostallar hazırlandı. Çeşitli dillerde bastırılıp 10 kuruşa mal edilen kartpostallar, Türkiye'de 5 TL'ye, dünya ülkelerinde 5 euroya satıldı. 300 bin TL gelir sağlandı.

* "Sevgi festivalleri" adı altında yüzlerce etkinlik düzenlendi.
TEMSİLCİ SEÇİMLE İŞ BAŞINA GELİYOR
Öğrenci odaklı, "91 Bin Dev Öğrenci Projesi"nde, öğrenciler seçimle işbaşına geldi. Her okulun, her sınıfında biri kız biri erkek 2 temsilciden oluşan, "Sınıf Proje Temsilciliği" oluşturuldu. Sınıf temsilcileri, her okul düzeyinde, 3 kız 3 erkek 6 öğrenciden oluşan, "Okul Proje Kurulu" seçti. İl düzeyinde Vali Halil İbrahim Daşöz başkanlığındaki 23 kişilik İl Proje Kurulu oluşturuldu. İl Proje Kurulu'nda, 6'sı kız, 6'sı erkek 12 öğrenci bulunuyor. Ayrıca, Belediye Başkanı, Milli Eğitim Müdürü, Emniyet Müdürü, Sağlık Müdürü, Okul Aile Birliği Başkanı ve öğretmenler var.
Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*