'999' parolasıyla yola çıkan Sarıgül'den Baykal'a çağrı!

'999' parolasıyla yola çıkan Sarıgül'den Baykal'a çağrı!.18756
  • Giriş : 03.09.2007 / 08:05:00

CHP’liler 9 Eylül’de Anıtkabir’e gidecek. Sarıgül ise aynı gün genel merkez önünde eyleme hazırlanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, yayınladığı genelgeyle CHP’lileri, partinin 84. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 9 Eylül’de Anıtkabir’de buluşmaya çağırdı. Muhalefet ise aynı gün Genel Merkez önünde gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Yurt gezilerini sürdüren Mustafa Sarıgül, Baykal’a eleştirilerini yoğunlaştırıyor.

Kitlesel katılım

Önder Sav’ın yayınladığı genelgede, partinin kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül’de Genel Başkan Deniz Baykal’ın başkanlığında Anıtkabir’de buluşacaklarını belirten Sav, şunları kaydetti:
“Bu yıl yıldönümümüzü Merkez Yönetim Kurulu, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerimizle CHP’de geçmiş dönemlerde görev üstlenmiş, partimizin başarısına önemli katkıda bulunmuş parlamenterlerimizle, halen milletvekili, il ve ilçe başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve belediye başkanı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyesi olan arkadaşlarımızla ve tüm partililerimizle birlikte kutlayacağız. Partimizin kuruluşunun 84. yıl dönümünde Genel Başkanımızın başkanlığında 9 Eylül günü saat 10.30’da Anıtkabir’de buluşacağız.”

999 çağrısı

Öte yandan CHP yönetimi Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında 9 Eylül’de Anıtkabir’e gitmeye hazırlanırken, muhalifler de genel merkeze karşı bayrak açmayı sürdürüyor. 9 Eylül’de yandaşlarıyla birlikte CHP Genel Merkezi önüne gelerek, Baykal’a istifa çağrısı yapmaya hazırlanan Mustafa Sarıgül, aynı çağrıyı afişlerle de gerçekleştiriyor.
Baykal muhaliflerinden Mustafa Sarıgül, dün Diyarbakır’daydı. “CHP ve Atatürk adına Güneyodoğu ve Diyarbakır halkından özür dilemeye geldiğini” söyleyen Sarıgül kentte 200 tekerlekli sandalye dağıttı. Sarıgül burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Parolamız 999’dur. Hedefimiz iktidardır. Bütün yurttaşlarımızı 999 parolamıza destek vermeye ve 9 Eylül’de CHP önündeki demokratik eylemimize katkı sunmaya çağırıyorum. 9 Eylül’de iki senaryo yaşanacak. Ömür boyu muhalefette kalmak isteyenler, itaatkar ve köleler Baykal’ın peşinden gidecek, sosyal demokratları, özgürlükleri iktidara taşımak isteyenler de CHP Genel Merkezi önünde buluşacak. Biz ’40 yıldır Baykal’ dedik ama ’hep kal’ demedik. Bizim hareketimiz Erdal İnönüleri, Altan Öymenleri, Onur Kumbaracıbaşıcıları bir araya getirme hareketidir.”

‘Siyasi değil, insani çalışma içindeyiz’

Deniz Baykal, milletvekili Ergün Aydoğan’ın oğullarının sünnet töreni için gittiği Balıkesir’de siyasi gelişmelerle ilgili soruları yanıtlamak istemedi. Baykal, “Şimdi siyasi değil insani boyutu ağır basan bir çalışma yapıyoruz. Siyaset değil, muhabbet içindeyiz” dedi.

BLAIR ÖRNEĞİ

CHP 84. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken Ankara’daki billboardlara da asılan afişlerde Baykal istifaya çağrılıyor. Dört farklı şekilde hazırlanan afişlerde vatandaşlar, 9 Eylül’de CHP Genel Merkezi önünde toplanmaya çağrılıyor. Bir diğer afişte, İngiltere eski Başbakan’ı Tony Blair ile Almanya eski Başkanı Schröder örnek gösteriliyor ve Baykal’dan istifa etmesi isteniliyor. Afişlerin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül taraftarlarınca hazırlatıldığı ve astırıldığı belirtildi. Baykal muhalefetinin önde gelen isimlerinden Sarıgül, bir yandan da yurt gezilerini de sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious